Menu:
|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

III Konferencja Literacka
"Motyw podróży w twórczości Z.Herberta"

Z niecierpliwością czekaliśmy na kolejną sesję literacką. Wiedzieliśmy, ze musi się odbyć, choćby zabrakło nam pieniędzy na realizację całości projektu "Ogródek sztuk z Herbertem w tle". Pieniędzy, jak zwykle, zabrakło, ale przecież pracujemy z ludźmi, którzy dla Wielkiej Sprawy są w stanie zrezygnować z honorarium. Wśród tych ludzi znaleźli się nauczyciele, którzy nie pytają "za ile?" tylko "kiedy?" I tak w roli wykładowcy kolejny raz wystąpiła p. Barbara Klause oraz p. Joanna Lisiewicz. Nie odmówiła nam pomocy p. Teresa Karwowska. Ku naszej wielkiej radości poszerzyło się także grono młodych ludzi pragnących wziąć udział w konferencji, aby porozmawiać na temat twórczości Z. Herberta, zaprezentować efekty swojej pracy nad tekstami tak niezwykłego poety, podzielić się z innymi swymi refleksjami. Dobrze się stało, że w sesji wzięli także udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr2 w Wejherowie, którzy pod opieką swej polonistki Reginy Englert, przygotowali referaty na temat różnych realizacji motywu podróży w utworach Herberta. "Serce roście patrząc na te czasy", kiedy to w dobie walki o pozycję, pieniądze, sławę młodzi ludzie chcą brać udział w debatach na temat literatury, chcą poszerzać swą wiedzę i doskonalić swe umiejętności w tak niemodnej dziś dziedzinie.

Wielką niespodziankę sprawił nam p. Henryk Dąbrowski (juror kilku edycji "Luterka", aktor i reżyser), który widząc nasze problemy finansowe, zaproponował "gratisowe" czytanie poezji Herberta. Dla tej chwili pięknej recytacji warto było poświęcić wieczór. Wiedzą o tym ci, którzy pozostali w WCK po zakończeniu wykładów i ci, którzy specjalnie wybrali się na spotkanie z wielką poezją. Obok Mistrza wystąpiła Pijarska Grupa Teatralna "JBT" z Bolszewa z nagrodzonym na III OPMFT "Luterek" spektaklem "Lustro" (na kanwie opowiadania "Cesarz" Z. Herberta); laureaci Pomorskiego Konkursu Literackiego "Następcy Herberta" (najwierniejszą słuchaczką okazała się p. Maria Grzesińska- zdobywczyni II miejsca w kategorii: poezja) , a także niedoszli laureaci konkursu "Struna światła" ( Ania Król- śpiew, Karol Mielewczyk- akompaniament, Marta Piasecka- śpiew, Zosia Frankowska- akompaniament). Wiersze czytali także członkowie Teatru "Prawie Lucki".

W kolejnym numerze "Zeszytów Literackich" znajdą się nie tylko materiały pokonferencyjne, ale i wiersze "Następców Herberta", czyli tych, którzy zainspirowani twórczością poety, napisali własne teksty poetyckie lub prozatorskie. Żałujemy, ze nie wszyscy autorzy nadesłali swe prace do wydruku, ale nie możemy polemizować z ich decyzjami.

"Cząstka pracy wykonana/ I znów cząstka (…)/ i znów(…) do cząstki dodana cząstka"- chciałoby się powtórzyć za K. I. Gałczyńskim. Za nami III już "Luterek", warsztaty monodramu, konkurs literacki i konferencja. Wiele nowych doświadczeń, wiele spotkań z twórczymi ludźmi, wiele radości i sporo pracy. Mamy nadzieję, że czas poświęcony realizacji całości Projektu nie był stracony. Przed nami nowy 2009 rok i spotkanie z literaturą współczesną. Trzymajcie za nas kciuki, abyśmy mogli dodać następną cząstkę do naszego wielkiego dzieła, jakim jest popularyzowanie teatru, literatury i muzyki!