|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

V Konferencja Literacka
"Szekspir jest cool"

Dnia 3 grudnia 2010 roku w siedzibie I LO odbyła się Konferencja Literacka. Otwarcia dokonała dyrektor szkoły Bożena Conradi przedstawiając współorganizatorów i prelegentów: dyr. Jolantę Rożyńska, dr Monikę Żółkoś, dr Małgorzatę Jarmułowicz i Annę Ratkiewicz-Syrek.

Organizowane z inicjatywy Edyty Łysakowskiej-Sobiczewskiej od 5 lat Konferencje Literackie na trwałe już wpisały się w kalendarz imprez naszego liceum i miasta. Jak wiadomo, każda konferencja jest swoistym podsumowaniem Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka i każda jest poświęcona popularyzacji twórczości wybitnego przedstawiciela świata literatury. W tym roku zachęcaliśmy uczestników "Luterka" do zaznajomienia się z twórczością Wiliama Szekspira. Efektem naszych starań były prezentacje fragmentów dramatów tego wybitnego dramaturga. Okazało się, ze tematyka, przesłania zawarte w dawnych tekstach mogą być aktualne do dziś. Każdy zespół teatralny znalazł coś intrygującego w "Szekspirowskim teatrze życia".

Tegoroczna Konferencja Literacka nosiła dość przewrotny tytuł "Szekspir jest cool". Czy tak jest naprawdę? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy spotkania: pracownicy naukowi UG - dr Monika Żółkoś, która omówiła problem "kondycji wykluczonych" w dramatach Szekspira;

dr Małgorzata Jarmułowicz, próbująca odpowiedzieć na pytanie o aktualność problemu zła w dramacie "Ryszard III" (tu należą się duże podziękowania dyr. WCK - Jolancie Rożyńskiej, gdyż dzięki Jej staraniom mogliśmy gościć tak znamienitych nauczycieli akademickich!).

Swą obecnością zaszczyciła nas także Anna Ratkiewicz-Syrek (koordynator projektu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego "Teatr w klasie", w którym to uczestniczyli uczniowie naszego liceum). Pani Ratkiewicz- Syrek zaprezentowała kolejne etapy realizacji projektu oraz losy budowy teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Głos zabrali także: Natalia Kin (nauczyciel j. polskiego LO "Sobieskiego"), uczniowie naszego liceum: Paulina Grzymowicz i Maciej Ziemann oraz uczniowie ZSO nr 2: Anna Erlich, Malwina Borejko, Natalia Cirocka.

Na zakończenie wystąpił Teatr Prawie Lucki ze swoim najnowszym spektaklem "Szekspir jest cool".