|     Teatr     |     Przegl鉅y     |     Konferencje     |     wit     |     Inne     |
KR紘KA HISTORIA
POWIATOWYCH PRZEGL主紟 MAΧCH FORM TEATRALNYCH
im. ADAMA LUTERKA

Od czego si zacz窸o? Jak zawsze - od nieoboj皻nych. Najpierw musi by kto, kto rzuci pomys, potem trzeba znale ch皻nych do realizacji pomys逝. I tak by這! Do realizacji has豉; "Robimy przegl鉅 teatralny!" nie trzeba by這 d逝go zach璚a ani nauczycieli (Beata P這tka - polonistka i Krzysiu Sapieha- historyk, opiekun rodzinnego teatru "Na walizkach"), ani uczni闚 ( M.Dzi璕ielowska, A.Ewald, K.Garman, .Piekut, L.Romanek), ani 闚czesnego dyrektora WCK ( Radka Kami雟kiego), ani lokalnych medi闚 (TV "Echo", Telewizja Kablowa Wejherowo, "Kurier Wejherowski", "Dziennik Ba速ycki"). Uda nam si tak瞠 pozyska p.Zygmunta Leniowskiego (malarza i rzebiarza), kt鏎y opracowa znak graficzny przegl鉅u,oraz Starostwo Powiatu - g堯wnego sponsora nagr鏚.
   Zgod na udzia w pracach jury wyrazi豉 p.Ewelina Ziemba ( sekretarz ZKT w Gda雟ku), Jerzy Holweg (re篡ser i aktor), Barbara Odyniecka ( aktorka teatru A.Luterka), Kazimierz Bistro ( przedstawiciel Starostwa, propagator kultury kaszubskiej). Wr鏚 zaproszonych goci honorowych by豉 pani Ewa Luterek - c鏎ka naszego Patrona.
   I tak oto 25 listopada 1999r. odby si w WCK I Powiatowy Przegl鉅 Ma造ch Form Teatralnych. Uczestniczy這 w nim 12 zespo堯w (z Redy, Rumi i Wejherowa) i 4 Teatry Jednego Aktora. Bylimy wiadkami wspania造ch debiut闚 m這dych, utalentowanych ludzi i wiadkami efekt闚 wyt篹onej pracy niestrudzonych, pe軟ych entuzjazmu - nauczycieli, opiekun闚 grup teatralnych.
   Co da przegl鉅 teatralny m這dym ludziom i ich opiekunom? Przede wszystkim zaprosi do m鉅rej zabawy, do poszukiwa literatury, kt鏎a pomo瞠 im wyrazi siebie i sw鎩 stosunek do wiata. Umo磧iwi zaprezentowanie przed publicznoci w豉snych umiej皻noci i zdobycie wiedzy na temat sztuki aktorskiej. Poniewa idea przegl鉅u spodoba豉 si m這dzie篡 i nauczycielom, postanowilimy kontynuowa dzie這 w nast瘼nych latach.
   Dotychczas odby這 si VII spotka z teatrem szkolnym. Zmienia造 si grupy teatralne, opiekunowie, jurorzy, ale byli tak瞠 i tacy, kt鏎zy nie opucili 瘸dnego "Luterka", jak w skr鏂ie nazwano nasz przegl鉅.
   Wkr鏒ce do naszego miasta zacz窸y przyje盥瘸 zespo造 spoza Ma貫go Tr鎩miasta Kaszubskiego - ze Starogardu Gda雟kiego, Gda雟ka, Gdyni, w 2005 r. pojawi豉 si grupa teatralna z Chojnic. "Luterek" przesta obejmowa swym zasi璕iem powiat, zacz像 nabiera charakteru og鏊nopolskiego. Postanowilimy wykorzysta szans, jak daje Ministerstwo Edukacji Narodowej i opracowalimy projekt zorganizowania Og鏊nopolskiego Przegl鉅u Ma造ch Form Teatralnych im.A.Luterka (OPMFT). Oczywicie, historia lubi si powtarza. Znowu potrzebna by豉 grupa os鏏, kt鏎e nie boj si wyzwa i ci篹kiej pracy. Nie by這by dobrego projektu, gdyby nie wsparcie Bartosza Aleksandrowskiego - Naczelnika Kultury i Promocji Powiatu, Dyrektor WCK - Jolanty Ro篡雟kiej. By mo瞠 nie by這by pozytywnej decyzji MEN, gdyby nie zabiegi pos豉 RP - Ryszarda Kaczy雟kiego. Nie by這by tylu egzemplarzy regulamin闚, gdyby nie praca pa w WCK-owskim sekretariacie. Itd, itp.
Ka盥e "dzie這" ma kilku wykonawc闚.
Poni瞠j przedstawiamy list "GOCI" powiatowych Przegl鉅闚.
    Dotychczasowi jurorzy Przegl鉅u:
  • Ewelina Ziemba - sekretarz TKT w Gda雟ku (od pocz靖ku istnienia "Luterka");
  • Jerzy Holweg - animator amatorskiego ruchu teatralnego, re篡ser i aktor;
  • Henryk D鉉rowski - re篡ser, aktor, instruktor teatralny Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu;
  • Zbigniew Jankowski - aktor Teatru "Wybrze瞠";
  • Irena Motkowska- Matczak - instruktor teatralny;
  • Barbara Odyniecka - aktorka zespo逝 teatralnego A. Luterka;
  • Maria Kronicka - animatorka ruchu teatralnego;
  • Gra篡na Wirkus - kustusz Muzeum Muzyki i Pimiennictwa Kaszubskiego;
  • Kazimierz Bistro - przedstawiciel Starostwa Powiatu;
  • Bartosz Aleksandrowski - prezes ch鏎u "Cantores Vejherovienses";
  • Bogdan Gorczyca - aktor Teatru 'Wybrze瞠"

Zespo造 teatralne, kt鏎e wyst雷i造 dotychczas:
  • "Opona" - Zesp馧 Szk馧 Samochodowych (obecnie ZSP nr4) z Wejherowa, opiekun - A.Wilk, M.Charl瘰ka, K.Zadworza雟ka;
  • Zesp馧 Teatralny z Liceum Og鏊nokszta販鉍ego Nr2 z Wejherowa, opiekun - R.Englert-Rud這wska;
  • "Maska" - II Liceum Og鏊nokszta販鉍e w Rumi, opiekun - B.ζwniczak;
  • "Eksces" - Miejski Dom Kultury w Rumi, opiekun - A.Malinowska i A.Pie鎥owski;
  • "Plagiacik" - Zesp馧 Szk馧 Zawodowych z Gda雟ka, opiekun - M.Marczewska;
  • Teatrzyk "Bez imienia" - Zesp馧 Szk馧 Ponadgimnazjalnych Nr4 z Wejherowa, opiekun - M.Charl瘰ka;
  • "W rozproszeniu" - OPP Rumia, opiekun - T.Jurkiewicz;
  • "II sobota wrzenia" ( pniej "Martol" ) - LO im. Jana III Sobieskiego z Wejherowa, opiekun - K.Sapieha;
  • "Kasjopea" - Zesp馧 Szk馧 Ponadgimnazjalnych nr4 z Wejherowa, opiekun - B.Malawska;
  • "Z ostatniej chwili" - Zesp馧 Szk馧 Ponagimnazjalnych z Redy, opiekun - M.痂ich;
  • Zesp馧 Teatralny z Zespo逝 Szk馧 Ponadgimnazjalnych Nr3 z Wejherowa, opiekun - T.Cebula;
  • "Prawie Lucki" - LO "Sobieski" z Wejherowa, opiekun - E.ㄊsakowska-Sobiczewska;
  • "Pryzmat" - I Akademickie Liceum Og鏊nokszta販鉍e w Gdyni, opiekun - E.Dulko;
  • "Uskrzydleni" - Zesp馧 Szk馧 Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Wejherowa, opiekun - W.Fornalik
  • Zesp馧 Teatralny z II Liceum Og鏊nokszta販鉍ego w Chojnicach
  • "Jaka nazwa" - LO im.Jana III Sobieskego w Wejherowie, opiekun B.P這tka;

Teatry Jednego Aktora:
    Krzysztof Garman, Agnieszka Ewald, Marta Sapieha, Przemys豉w Lewi雟ki, M.Kowalska, H.Brzezi雟ka, M.Tyc, A.Sychowska, Adam Karpisz, Sebastian Susdorff, Aneta Kuling, Maciej Czuba, M.Bobi雟ki, M.Scheibe, A.M鉍zka;