|     Teatr     |     Przegl鉅y     |     Konferencje     |     wit     |     Inne     |

IX OPMFT "Luterek" (24-26.10.2014)
"W gobelinie wielokulturowoci. Ods這na II. Dom"

"Dzi spotykamy si w Wejherowie, by tworzy nasz wsp鏊ny, utkany ze wzrusze, 篡czliwych umiech闚 i cytat闚 z pi瘯nej literatury Dom. Niech miejsce teatralnych "Luterkowych" spotka stanie si w豉nie takim domem, w kt鏎ym b璠ziecie si dobrze czu i z kt鏎ego nie b璠ziecie chcieli wyje盥瘸."

Tymi s這wami ko鎍zy si tekst przes豉nia do uczestnik闚 IX OPMFT "Luterek" i mamy nadziej, 瞠 tak si sta這. Po raz dziewi靖y na deskach gocinnej Filharmonii Wejherowskiej wyst雷i造 zespo造 teatralne z Chojnic (Chojnickie Studio Rapsodyczne- Nagroda G堯wna za spektakl "W豉dca much") i Sopotu (Teatrzyk B喚kitnego Czasu - Nagroda za najlepsz realizacj has豉 OPMFT ), kt鏎e wiernie towarzysz nam od pocz靖ku istnienia przegl鉅u, oraz zespo造 z Trzcianki ("Lotka"), z Koszalina ("Teatr Na Bosaka"), winoujcia ("Grupa Ujcie"- nagroda za inwencj tw鏎cz, r騜norodno rodk闚 wyrazu oraz szerokie wykorzystanie umiej皻noci wykonawczych cz這nk闚 zespo逝 w spektaklu "Wyj璚i" ), Gdyni (Gdy雟kie Studio Rapsodyczne), 真kowa ("Czeremuchy") i Bolszewa ("JBT"). Po raz pierwszy zawita造 do nas grupy z Gda雟ka, dzia豉j鉍e pod kierunkiem M.Wojciechowskiej i to w豉nie one, jak najbardziej zas逝瞠nie, zdoby造 najwi璚ej nagr鏚 (zesp馧 " Teatrans" za interesuj鉍e rozwi頊anie scen zbiorowych w spektaklu "Erwinka" a Teatr ASP nagrod za odwa積y wyb鏎 repertuarowy oraz wizualn i muzyczn opraw spektaklu "Wenus i Adonis"). Zobaczylimy tak瞠 4 monodramist闚: W.Pieper, N.Szymikowsk, znakomitego .Sajnaja (I miejsce ) i A.Golla (wr騜nienie aktorskie "za monolog do rolki papieru toaletowego" w spektaklu "B這gos豉wisz swoim dzieciom na w璠r闚k")

Ale zacznijmy od pocz靖ku. Najpierw uroczyste otwarcie "Luterka" kt鏎ego w obecnoci organizator闚 (M. Cierocka - wicedyrektor liceum "Sobieskiego" i J.Ro篡雟ka - dyrektor WCK) dokonali: starosta J.Reszke oraz prezydent miasta - K.Hildebrandt, nast瘼nie prezentacja jury i ju na scenie pojawia si J.Piastowska, by jak co roku rozpocz寞 zmagania konkursowe. Jako pierwszy wyst雷i這 Gdy雟kie Studium Rapsodyczne ze spektaklem "Von Bingen. Historia prawdziwa" w re. B.Tachasiuka. Wr鏚 wyst瘼uj鉍ych zauwa篡limy nasz absolwentk i aktork "Luck闚" - K.Gafke. To mi造 akcent dla ka盥ej szko造, kt鏎a ceni sobie uczni闚 realizuj鉍ych na lub po studiach swoje marzenia. Kolejne spektakle odkrywa造 przed widzami r騜ne obrazy DOMU- has豉 przewodniego tegorocznego przegl鉅u - i przekonywa造, ze ka盥y zesp馧 bardzo tw鏎czo podszed do g堯wnego tematu, 瞠 szuka r騜nych r鏚e inspiracji. Nasz Teatr "Prawie Lucki" powr鏂i do dawnego przedstawienia "Odys XXI wieku" opartego na poezji J.Salamon, by ukaza wsp馧czesny dom- wiat, pe貫n sztucznoci, ogromnego pospiechu i braku prawdziwych uczu. "Lucki" nie zdoby造 瘸dnej nagrody, ale ciesz si, 瞠 powsta豉 nowa grupa (w tym roku szko喚 uko鎍zy豉 Kinga Bobkowska, Patrycja Nawrot, Zuza Graczy雟ka, Kajetan Go喚biewski, Filip Grzymowicz- filary zespo逝), kt鏎a z pe軟ym zaanga穎waniem rozpocz窸a swe dzia豉nia od pracy nad pierwszym wsp鏊nym spektaklem. Nowe przyjanie s wa積iejsze ni nagrody, cho ch皻nie chcieliby powr鏂i do czas闚 sukces闚 swych poprzednik闚. Pami皻aj jednak, 瞠 zaszczytem jest przegra z bardzo dobrymi zespo豉mi.

W czasie uroczystoci rozdania nagr鏚 na scenie pojawi si prezydent miasta K.Hildebrandt oraz M.Klepacki, kt鏎y wraz ze Stowarzyszeniem Absolwent闚 naszego liceum ufundowa nagrody, A.Zalewski - aktor prof. A.Luterka wraz z muz teatru - prof. R.Szafarz. Zabrak這 przedstawiciela Rady Rodzic闚, kt鏎a tak瞠 wspar豉 finansowo organizacj przegl鉅u, za co serdecznie dzi瘯ujemy! Uczestnicy przegl鉅u mogli tak瞠 obejrze spektakl "Pi靖a rano" Teatru "M造n" z Warszawy, spektakl TV "Brancz", pos逝cha nowych aran瘸cji kaszubskich utwor闚, wzi寞 udzia w otwarciu wystawy tkanin i gobelin闚 A.Buczkowskiej. W czasie przerw mi璠zy spektaklami mo積a by這 us造sze w foyer muzyk w wykonaniu naszych uczni闚: M. HajkowiczaP. Podwojskiego. Jak co roku do pnych godzin wieczornych dzia豉豉, pod opiek prof. B.P這tki, festiwalowa gazetka "wit". Ka盥y spektakl zosta uwieczniony na zdj璚iach mistrza nad mistrzami- M.Jasi雟kiego, co mo積a by這 zobaczy na wystawie w sobot i niedziel. I jak co roku spotkalimy si na wsp鏊nym konsumowaniu pizzy, kiedy to, ju po emocjach, mo積a porozmawia z opiekunami i cz這nkami zespo堯w. Jak wie gminna niesie niekt鏎e spotkania przenios造 si w mniej oficjalne miejsca, co sprzyja這 zacienieniom wi瞛闚 przyjani, wymianie adres闚, deklaracjom ponownego spotkania. Mo積a wi璚 powiedzie, 瞠 prawd okaza豉 si myl A.Saint Exupery'ego, 瞠 "Najwa積iejsze jest, by gdzie istnia這 to, czym si 篡這 () I dom pe貫n wspomnie. Najwa積iejsze jest, by 篡 dla powrotu".

Uczestnicy Przegl鉅u podkrelali 篡czliw, serdeczno, dobr atmosfer i dobr organizacj teatralnych spotka. Mamy nadziej, 瞠 nikt nie wyje盥瘸 z Wejherowa niezadowolony i 瞠 za rok spotkamy si na jubileuszowym "Luterku".