|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

IX OPMFT "Luterek" (24-26.10.2014)
"W gobelinie wielokulturowości. Odsłona II. Dom"

"Dziś spotykamy się w Wejherowie, by tworzyć nasz wspólny, utkany ze wzruszeń, życzliwych uśmiechów i cytatów z pięknej literatury Dom. Niech miejsce teatralnych "Luterkowych" spotkań stanie się właśnie takim domem, w którym będziecie się dobrze czuć i z którego nie będziecie chcieli wyjeżdżać."

Tymi słowami kończył się tekst przesłania do uczestników IX OPMFT "Luterek" i mamy nadzieję, że tak się stało. Po raz dziewiąty na deskach gościnnej Filharmonii Wejherowskiej wystąpiły zespoły teatralne z Chojnic (Chojnickie Studio Rapsodyczne- Nagroda Główna za spektakl "Władca much") i Sopotu (Teatrzyk Błękitnego Czasu - Nagroda za najlepszą realizację hasła OPMFT ), które wiernie towarzyszą nam od początku istnienia przeglądu, oraz zespoły z Trzcianki ("Lotka"), z Koszalina ("Teatr Na Bosaka"), Świnoujścia ("Grupa Ujście"- nagroda za inwencję twórczą, różnorodność środków wyrazu oraz szerokie wykorzystanie umiejętności wykonawczych członków zespołu w spektaklu "Wyjęci" ), Gdyni (Gdyńskie Studio Rapsodyczne), Żukowa ("Czeremuchy") i Bolszewa ("JBT"). Po raz pierwszy zawitały do nas grupy z Gdańska, działające pod kierunkiem M.Wojciechowskiej i to właśnie one, jak najbardziej zasłużenie, zdobyły najwięcej nagród (zespół " Teatrans" za interesujące rozwiązanie scen zbiorowych w spektaklu "Erwinka" a Teatr ASP nagrodę za odważny wybór repertuarowy oraz wizualną i muzyczną oprawę spektaklu "Wenus i Adonis"). Zobaczyliśmy także 4 monodramistów: W.Pieper, N.Szymikowską, znakomitego Ł.Sajnaja (I miejsce ) i A.Golla (wróżnienie aktorskie "za monolog do rolki papieru toaletowego" w spektaklu "Błogosławisz swoim dzieciom na wędrówkę")

Ale zacznijmy od początku. Najpierw uroczyste otwarcie "Luterka" którego w obecności organizatorów (M. Cierocka - wicedyrektor liceum "Sobieskiego" i J.Rożyńska - dyrektor WCK) dokonali: starosta J.Reszke oraz prezydent miasta - K.Hildebrandt, następnie prezentacja jury i już na scenie pojawia się J.Piastowska, by jak co roku rozpocząć zmagania konkursowe. Jako pierwszy wystąpiło Gdyńskie Studium Rapsodyczne ze spektaklem "Von Bingen. Historia prawdziwa" w reż. B.Tachasiuka. Wśród występujących zauważyliśmy naszą absolwentkę i aktorkę "Lucków" - K.Gafke. To miły akcent dla każdej szkoły, która ceni sobie uczniów realizujących na lub po studiach swoje marzenia. Kolejne spektakle odkrywały przed widzami różne obrazy DOMU- hasła przewodniego tegorocznego przeglądu - i przekonywały, ze każdy zespół bardzo twórczo podszedł do głównego tematu, że szukał różnych źródeł inspiracji. Nasz Teatr "Prawie Lucki" powrócił do dawnego przedstawienia "Odys XXI wieku" opartego na poezji J.Salamon, by ukazać współczesny dom- świat, pełen sztuczności, ogromnego pospiechu i braku prawdziwych uczuć. "Lucki" nie zdobyły żadnej nagrody, ale cieszą się, że powstała nowa grupa (w tym roku szkołę ukończyła Kinga Bobkowska, Patrycja Nawrot, Zuza Graczyńska, Kajetan Gołębiewski, Filip Grzymowicz- filary zespołu), która z pełnym zaangażowaniem rozpoczęła swe działania od pracy nad pierwszym wspólnym spektaklem. Nowe przyjaźnie są ważniejsze niż nagrody, choć chętnie chcieliby powrócić do czasów sukcesów swych poprzedników. Pamiętają jednak, że zaszczytem jest przegrać z bardzo dobrymi zespołami.

W czasie uroczystości rozdania nagród na scenie pojawił się prezydent miasta K.Hildebrandt oraz M.Klepacki, który wraz ze Stowarzyszeniem Absolwentów naszego liceum ufundował nagrody, A.Zalewski - aktor prof. A.Luterka wraz z muzą teatru - prof. R.Szafarz. Zabrakło przedstawiciela Rady Rodziców, która także wsparła finansowo organizację przeglądu, za co serdecznie dziękujemy! Uczestnicy przeglądu mogli także obejrzeć spektakl "Piąta rano" Teatru "Młyn" z Warszawy, spektakl TV "Brancz", posłuchać nowych aranżacji kaszubskich utworów, wziąć udział w otwarciu wystawy tkanin i gobelinów A.Buczkowskiej. W czasie przerw między spektaklami można było usłyszeć w foyer muzykę w wykonaniu naszych uczniów: M. HajkowiczaP. Podwojskiego. Jak co roku do późnych godzin wieczornych działała, pod opieką prof. B.Płotki, festiwalowa gazetka "Świt". Każdy spektakl został uwieczniony na zdjęciach mistrza nad mistrzami- M.Jasińskiego, co można było zobaczyć na wystawie w sobotę i niedzielę. I jak co roku spotkaliśmy się na wspólnym konsumowaniu pizzy, kiedy to, już po emocjach, można porozmawiać z opiekunami i członkami zespołów. Jak wieść gminna niesie niektóre spotkania przeniosły się w mniej oficjalne miejsca, co sprzyjało zacieśnieniom więzów przyjaźni, wymianie adresów, deklaracjom ponownego spotkania. Można więc powiedzieć, że prawdą okazała się myśl A.Saint Exupery'ego, że "Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło (…) I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, by żyć dla powrotu".

Uczestnicy Przeglądu podkreślali życzliwą, serdeczność, dobrą atmosferę i dobrą organizację teatralnych spotkań. Mamy nadzieję, że nikt nie wyjeżdżał z Wejherowa niezadowolony i że za rok spotkamy się na jubileuszowym "Luterku".