I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie piatek, 16 Listopad 2018 r. Imieniny: Edmunda, Marii, Marka

Wyjazd do Francji

W dniach 15-24 marca 2005 grupa 25 uczniów I LO im. Króla Jana III Sobieskiego pod opieką nauczycieli przebywała we Francji, w Rouen.
Współpraca między bliźniaczymi miastami Rouen i Wejherowo realizowana jest od 12 lat przez Stowarzyszenie Francusko-Polskie w Wejherowie i organizację "Europe-Echanges" z siedzibą w Bois Guillaume, mieście wchodzącym w skład aglomeracji Rouen.
Tym razem obie organizacje realizowały projekt pedagogiczny finansowany przez Komisję Europejską "Edukacja priorytetem i odpowiedzialnoścą dla młodych Francuzów i Polaków". Celem wymiany młodzieży było porównanie systemów edukacyjnych naszych krajów poprzez poznanie instytucji szkolnych różnego typu, spotkania z uczniami i nauczycielami, uczestniczenie w wielu atrakcyjnych formach wspólnego spędzania czasu wolnego.
Zanim odwiedziliśmy szkoły, mieliśmy okazję poznać historię szkolnictwa we Francji na podstawie niezwykle interesujących dokumentów i eksponatów zgromadzonych w Muzeum Edukacji w Rouen. Uczniowie zwiedzili instytucje szkolne różnego typu: liceum ogólnokształcące, liceum rolnicze w Tourville, gimnazjum Michelet w Bihorel, liceum hotelarskie i gastronomiczne w Conteleu, zespół szkół technicznych Chataigneraie, obserwowali lekcje w  goszczącym nas gimnazjum Notre Dame w Bihorel. W każdej ze szkół polscy uczniowie mogli porozmawiać ze swoimi francuskimi kolegami, a także uczestniczyć w spotkaniach z nauczycielami i dyrekcją.
Pobyt w rodzinach uczniów francuskich umożliwił uczestniczenie w życiu codziennym Francuzów, poznanie miejscowych zwyczajów i regionalnej kuchni, sprzyjał doskonaleniu znajomości języka francuskiego naszych uczniów, a również zachęcił młodych Francuzów do rozpoczęcia nauki języka polskiego na kursach prowadzonych od 7 lat przez Europe-Echanges.
Organizatorzy zadbali również o pokazanie nam najciekawszych miejsc w swoim regionie. Zwiedziliśmy Rouen, malownicze Honfleur, średniowieczne opactwa, zachwycaliśmy się pięknymi pejzażami doliny Sekwany.
Uczniowie otrzymali do dyspozycji aparaty fotograficzne wraz z zadaniem dokumentowania swoich obserwacji i wrażeń i wywiązali się z tego znakomicie. Efektem ich pracy są 2 albumy zdjęć, które zostaną wykorzystane w gazetce ściennej przygotowywanej na przywitanie gości z Francji, którzy złożą nam rewizytę już 8 kwietnia.

Most w Honfleur.

Merostwo, Rouen.

Wizyta Francuzów

Młodzież francuska wraz z nauczycielami gościła w Wejherowie i naszym liceum od 8 do 15 kwietnia 2005 r. Przybyło 26 uczniów i 11 opiekunów. Realizowali podobny program, jak my we Francji. Nauczyciele naszego liceum: Bożena Jezierska, Edyta Sobiczewska, Jadwiga Jędrej, Stefan Grubba ułożyli program ich pobytu. Zaproponowali im zwiedzanie kilku szkół - od szkoły podstawowej aż po uniwersytet. Mieli okazję również zwiedzić Wejherowo, Malbork, Kaszuby Północne z Chmielnem i Wieżycą oraz Gdańsk. Jeden dzień spędzili w naszym liceum. Po zwiedzeniu szkoły wzięli udział w niektórych lekcjach, następnie uczyli się tańczyć poloneza i przygotowywali krótkie wystąpienia dotyczące życia codziennego. Na zakończenie odbyła się uroczysta prezentacja przygotowanych scenek, które przy pomocy p. Jezierskiej przygotowali nasi uczniowie wraz z francuskimi kolegami. Każdy z zespołów polsko-francuskich zaprezentował efekty swojej pracy przed dyrekcją szkoły, zaproszonymi gośćmi, radą pedagogiczną i kolegami. Uczestnicy spotkania, szczególnie uczniowie naszego liceum nie biorący udziału w programie mieli okazję wysłuchać prezentacji w płynnym języku francuskim, a później również wziąć udział w licznych konwersacjach z rówieśnikami z Francji. Atmosfera spotkania była bardzo przyjazna.
Pobyt uczniów polskich w rodzinach francuskich i uczniów francuskich w rodzinach polskich pozwolił im uczestniczyć w życiu codziennym obcokrajowców. Mogli poznać zwyczaje, rytm życia i poznać się wzajemnie. Sprzyjało to doskonaleniu znajomości języka francuskiego przez naszych licealistów a młodych Francuzów zachęcało do rozpoczęcia nauki na kursach języka polskiego organizowanych od 7 lat przez Europe Echanges.
Zakończony pierwszy etap współpracy polsko-francuskiego partnerstwa pomiędzy naszymi szkołami będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym. Podsumowując obie wizyty, ustaliliśmy z dyrektorką szkoły francuskiej szczegóły przyszłorocznej wymiany młodzieży, która ma nastąpić wiosną przyszłego roku. Myślimy o rozszerzeniu współpracy zarówno o nowe kierunki kształcenia jaki i zwiększenie liczby uczestników wymiany międzynarodowej.

fotogaleria

"Najmądrzejszy jest, który wie czego nie wie. "
Sokrates
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer. "
"Lehren heißt zweimal lernen. "
Joseph Joubert
"L'ambition est comme un torrent et ne regarde pas derriere soi. "
Ben Jonson
Non vestimentum virum ornat, sed vir vestimentum – nie szata zdobi człowieka, lecz człowiek szatę.