I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie poniedzialek, 24 Wrzesien 2018 r. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Uczestnictwo w życiu codziennym rodzin francuskich pozwoliło uczniom oswoić się z miejscowymi zwyczajami i regionalną kuchnią. Dodatkowo pobyt ułatwił młodzieży doskonalenie języka francuskiego oraz zachęcił ich do dalszego rozwoju w tym kierunku. Przede wszystkim jednak narodziło się wiele przyjaźni pomiędzy uczestnikami wymiany.

Przyjazd Francuzów

W dniach 19-26.04.2006 nasze liceum gościło 26 uczniów francuskich z Course Notre Dame z Rouen. Ta wymiana doszła do skutku dzięki staraniom stowarzyszeń współpracujących od wielu lat - Europe Echanges z siedzibą w Bois-Giullaume i Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Francuskiej z siedzibą w Wejherowie.

Tematem obecnej, drugiej już wymiany była komunikacja, sposoby wymiany informacji. Dlatego tez przygotowaliśmy program, podobny do realizowanego przez nas we Francji. zaproponowaliśmy młodym francuzom zwiedzenie studia lokalnej telewizji Chopin w Wejherowie, studia radiowego w Gdańsku oraz poczty w Gdańsku. Dzięki temu mogli poznać funkcjonowanie polskich mediów i porównać je z francuskimi.

Francuzi zwiedzili nasze miasto i region wraz z opiekunami Marion Vattier i Frank Leterc oraz członkami stowarzyszenia komisji polskiej Europe Echanges, której przewodniczy Jeannine Savale. Odwiedzili Wejherowo, Gdańsk, Rozewie, Puck i Hel. W Wejherowie zapoznali się także z funkcjonowaniem Centrum Koordynacji Służb Ratowniczych, działającym w naszym mieście od kilku miesięcy. Przyjął ich także Starosta Wejherowski - Józef Reszke od którego otrzymali materiały promocyjne naszego regionu. Jeden dzień spędzili w naszym liceum. Po zwiedzeniu szkoły wzięli udział w niektórych lekcjach, następnie obejrzeli wystawę przygotowaną przez Klub Europejczyk oraz prezentację multimedialną.

Pobyt uczniów w rodzinach pozwolił Francuzom poznać zwyczaje i rytm życia Polaków, a naszym uczniom doskonalić znajomość języka francuskiego.

Zakończony kolejny etap współpracy polsko-francuskiego partnerstwa pomiędzy naszymi szkołami będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym. Podsumowując obie wizyty ustaliliśmy z dyrektorką szkoły francuskiej szczegóły przyszłorocznej wiosennej wymiany. Myślimy o rozszerzeniu współpracy zarówno o nowe kierunki kształcenia jak i zwiększenie liczby uczestników wymiany. Wstępnie też ustaliliśmy temat na przyszłoroczną wymianę: rozwój techniki i ekologia.

Wrażenia Francuzów z pobytu w Polsce

fotogaleria

"Trudno iść przez życie wieloma drogami jednocześnie. "
Pitagoras