I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie piatek, 16 Listopad 2018 r. Imieniny: Edmunda, Marii, Marka

Pobyt grupy Francuzów w Polsce 01.04-07.04.2008

W dniach 01.04-07.04. 2008 uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie po raz kolejny gościli grupę Francuzów z Rouen. Już cztery lata trwa współpraca naszego liceum z gimnazjum Cours Notre Dame w Rouen. Podczas pobytu grup we Francji i w Polsce realizowane są projekty przygotowywane przez nauczycieli naszej szkoły i gimnazjum francuskiego oraz przez francuską organizację Europe Echanges. Tematyka poprzednich projektów dotyczyła systemów szkolnictwa we Francji i w Polsce, szeroko pojętej komunikacji oraz zagadnień związanych z ochroną środowiska.

W tym roku uczniowie poznają historię i kulturę Polski i Francji, z uwzględnieniem związków między naszymi krajami. Dlatego też, opracowując program pobytu, staraliśmy się zapoznać gości z elementami naszej historii, architektury i sztuki, w tym regionalnej.

Młodzi Francuzi zwiedzili Gdańsk, Oliwę i Malbork. W skansenie we Wdzydzach i w Szymbarku zapoznali się z kulturą regionalną Kaszub. Odwiedzili również nasze liceum, uczestnicząc w zabawach i konkursach zorganizowanych przez uczniów naszej szkoły. Ostatnią niedzielę przed wyjazdem spędzili z rodzinami , które gościły ich przez cały tydzień.

Mimo nienajlepszej pogody goście z żalem ale pełni wrażeń żegnali Polskę i swoich nowych przyjaciół. Wszyscy z niecierpliwością oczekują końca maja, kiedy to polscy licealiści wyjadą z rewizytą do Rouen.

Pobyt we Francji 22-31.05.2008

W dniach 22-31.05.08 uczniowie z naszego liceum wzięli udział w czwartej wymianie z francuską młodzieżą ze szkoły Cours Notre Dame w Rouen. Realizowana jest przez Liceum "Sobieskiego" w Wejherowie oraz organizację "Europe Changes" z siedzibą w Bois Gauillamue i gimnazjum Cours Notre Dme w Rouen. Celem programu jest poznanie kultury i trybu życia codziennego mieszkańców Francji, jak również nawiązanie bliższych znajomości oraz kształcenie języków obcych.

Uczniowie przeżyli niesamowitą podróż śladami kultury Francji. Zwiedzili Muzeum Tradycji i Sztuki Normandii, muzeum życia Madame Bovary, jak również normandzkie miasteczko Lyons La Foret, miejsce akcji wielu filmów, które powstały na podstawie powieści Madame Bovary. Dzięki temu zbliżyli się do słynnej bohaterki i poznali życie pełne zaskakujących intryg i niesamowitych zwrotów akcji. Polska młodzież miała również możliwość udania się pod pomnik Montormel upamiętniający lądowanie wojsk alianckich w czerwcu 1944 roku. Historia tego wydarzenia została dokładnie opisana, dzięki czemu uczniowie pogłębili swoją wiedzę na ten temat. Oprócz tego został odwiedzony cmentarz polski w Urville oraz bazylika Lisieux, która jest miejscem pielgrzymek. Jednakże najbardziej interesującym punktem programu okazało się zwiedzanie Paryża. Młodzież z naszego liceum przespacerowała się od Łuku Triumfalnego aż do ogrodów słynnego Luwru, jak również miała okazję wejścia na Wieże Eiffla i wspiąć sie na Montmartre żeby podziwiać bazylikę Sacre Coeur . Następnym pasjonującym miejscem było Etretat, gdzie uczniowie mogli zobaczyć przepiękny morski krajobraz. Udali się również śladami Arsena Lupina, słynnej fikcyjnej postaci dżentelmena-złodzieja. Uczniowie mieli również szansę poznać technikę wyrobu czekolady w fabryce Hautot. Ostatnim miejscem pobytu we Francji była katedra Świętej Dziewicy w Rouen. Interesująca historia były powodem fascynacji uczniów tym jakże urokliwym miejscem.

Pobyt w rodzinach francuskich spowodował, że polska młodzież zapoznała się z  trybem życia codziennego oraz wykwintną kuchnią. Narodziły się nowe przyjaźnie, co umocniło bliższe kontakty. Oprócz tego kształcili język angielski i francuski co z pewnością przyda się w przyszłości.

fotogaleria

"Milczenie jest cnotą głupich. "
Francis Bacon
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer. "
"Nachdem man also die Lehre durch das Wunder bewiesen hat, muss man das Wunder durch die Lehre beweisen. "
Jean-Jacques Rousseau
"Le bonheur est comme l'écho : il vous répond : mais il ne vient pas. "
Carmen Sylva
O quam salubre, quam iucundum et suave est sedere in solitudine et tacere et loqui cum Deo – o jak zbawiennie, jak słodko i przyjemnie jest siedzieć w ciszy i milczeć i rozmawiać z Bogiem!