I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie niedziela, 25 Czerwiec 2017 r. Imieniny: lucji, Witolda, Wilhelma
Informacje Aktualności Szkoły dla dorosłych Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

Goście z Niemiec w Polsce - 2016

Od 2009 roku trwa współpraca między I LO im.Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie a Realschule w Oelde w Nadrenii Północnej-Westfalii. W dniach 14-20 wrzesnia 2016 roku kolejna grupa młodzieży z Niemiec przebywa u swoich polskich rówieśników W czerwcu nasi uczniowie przez tydzień przebywali w Oelde.

Celem wymiany jest kształtowanie postaw proeuropejskich, integracja młodzieży z Polski i Niemiec oraz doskonalenie umiejętności językowych. Program wymiany obejmuje elementy historii, geografii i kultury naszego kraju i regionu i jednocześnie pozwala uczniom miło spędzić czas, integrując się z niemieckimi rówieśnikami.

Prawdziwą lekcją historii była wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Stuthoff, zwiedzanie Gdańska oraz wystawa w Europejskim Centrum Solidarności. Uczniowie zwiedzili Wejherowo oraz Kalwarię Wejherowską, a także Gdynię i Sopot. W programie wycieczki jest również rejs tramwajem wodnym na Hel oraz zwiedzanie latarni. Młodzież integruje się takze poprzez zabawę - bowling oraz wspólne lekcje wychowania fizycznego i matematyki w języku angielskim.

Opiekunami wymiany są Katarzyna Bojke, Anna Kaminska, Peter Pasdzior oraz Barbara Brinkmann. Projekt wspiera finansowo dwunarodowa organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, a także Rada Rodziców I LO.

fotogaleria

"Oddech dzieci śpieszących do szkoły podtrzymuje świat. "
Talmud
"We should take care not to make the intellect our god; it has, of course, powerful muscles, but no personality. "
"Leiden sind Lehren. "
Äsop
"Quand on cede a la peur du mal, on ressent déja le mal de la peur. "
Beaumarchais
Ad augusta per angusta – do wielkich osiągnięć przez wąskie (trudne) ścieżki (dosłownie: do wielkiego przez wąskie)

©ZSP nr 1 w Wejherowie - wykorzystanie informacji wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły.