I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie piatek, 20 Kwiecien 2018 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
Informacje Aktualności Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

POLSKO-NIEMIECKO-FRANCUSKIE SEMINARIUM W AKADEMII EUROPEJSKIEJ OTZENHAUSEN

Wybierz język ->

Czym jest dla mnie Unia Europejska? Jaka jest jej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość? Jakie są szanse i zagrożenia dla UE? Na te i wiele innych pytań starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy międzynarodowego seminarium w Akademii Europejskiej w Otzenhausen.

Spotkanie odbyło się w dniach 4-9 grudnia 2017 roku. Naszą szkołę reprezentowała 15-osobowa grupa uczniów oraz dwoje opiekunów - Katarzyna Bojke i Dominika Serowy. Ponadto, w seminarium uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół z Niemiec i Francji - Friedrich-Wilhelm-von-Steuben-Gesamtschule w Poczdamie oraz Lycée Jean Macé w Rennes.

Tegorocznym tematem przewodnim seminarium był kryzys Unii w czasie Brexitu i potrzeba znalezienia sposobów na wyjście z tego kryzysu. Młodzież pracowała w międzynarodowych grupach, a zajęcia prowadzone były w formie gier i zabaw z wykorzystaniem elementów dramy. Sporo było dyskusji i prezentacji, a także samodzielnego poszukiwania informacji. Nasi uczniowie śmiało zajmowali głos w dyskusji, dzielili się swoją wiedzą na temat Unii oraz prezentowali efekty pracy w grupach na forum.

Niewątpliwą atrakcją był wyjazd do Strasburga, gdzie młodzież wraz z opiekunami zwiedzała Parlament Europejski. Miasto zachwyciło kameralną atmosferą, pięknie udekorowanymi kamienicami oraz pachnącymi świątecznymi jarmarkami.

Udział w seminarium był okazją do nawiązania nowych znajomości i konfrontacji stereotypów na temat Francuzów i Niemców. To doświadczenie pokazało też w jakim stopniu jesteśmy gotowi na porozumienie międzykulturowe oraz ile jest w nas tolerancji oraz otwarcia na innych.

K.Bojke

Relacje uczniów:

"W Otzenhausen bardzo dużo się działo. W grupie polskiej, z grupami z Francji i Niemiec, na zajęciach i poza nimi. Mieliśmy wiele okazji do szlifowania języka, wiele warsztatów o tematyce integracyjno-europejskiej oraz wycieczek po takich wielkich i ważnych miejscach jak Europejski Parlament, Strasburg, Kolonia. Będę miło wspominał ten czas, bo nie dość, że odpocząłem od szkoły (bez urazy dla naszego kochanego Sobieskiego) to jeszcze zobaczyłem kawał świata i wiele się o świecie dowiedziałem. Wycieczka była udana i powtórzyłbym ją, gdyby nie to, że będę już absolwentem za rok w tym czasie. Bardzo polecam dla wszystkich chętnych zobaczyć coś poza naszą piaskownicą".

Artur Grzenkowicz (3f)

"Chciałam wziąć udział w seminarium przede wszystkim po to, by poznać nowych ludzi w ich otoczeniu kulturowym. I udało mi się osiągnąć ten cel. W trakcie wyjazdu bardzo zintegrowałam się z grupą niemiecką i nadal utrzymuję kontakt z kilkoma osobami. Przełamałam też barierę językową i przekonałam się do podróży, przed którymi zawsze odczuwałam obawę. Całość oceniam bardzo pozytywnie, 11/10 ;)"

Agnieszka Dzięcielska (1a)

fotogaleria

"Mojemu panu przydała by się smycz. "
Pies Szarik
"We would like to live as we once lived, but history will not permit it. "
John F. Kennedy
"In stiller Schau Erkanntes sich zu merken; zu lernen,ohne dessen je überdrüssig, zu lehren,ohne dessen je müde zu werden fiel mir dergleichen jemals schwer? "
Konfuzius
"L'ambition est comme un torrent et ne regarde pas derriere soi. "
Ben Jonson
Non vestimentum virum ornat, sed vir vestimentum – nie szata zdobi człowieka, lecz człowiek szatę.