I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie piatek, 20 Kwiecien 2018 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
Informacje Aktualności Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

Seminarium międzynarodowe w Bad Marienberg "The beauty in YOUth - the beauty in Europe"

Już do tradycji naszej szkoły można zaliczyć udział w międzynarodowym seminarium w Europa-Haus w Bad Marienberg (Niemcy). Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniach 3-10 lutego. I Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego reprezentowała 9-osobowa grupa uczniów oraz dwoje opiekunów - Aleksandra Kania i Martina Zienkiewicz. W seminarium uczestniczyła również młodzież z Czech, Grecji, Holandii, Niemiec, Słowacji i Węgier.

Tematem przewodnim seminarium była szeroko pojęta przyszłość Europy oraz związane z nią plany, nadzieje, ale również obawy i zagrożenia. Młodzież dyskutowała także na temat stawianych sobie celów i wyzwań oraz przeszkód utrudniających ich realizację. Wiele czasu poświęcono wymianie poglądów na temat znaczenia Europy, zwłaszcza w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Dzięki ciekawie zorganizowanym zajęciom integracyjnym młodzież szybko nawiązała ze sobą kontakty, co zaowocowało dobrą współpracą w międzynarodowych grupach projektowych.

Urozmaiceniem codziennych intensywnych zajęć był wyjazd do Frankfurtu, gdzie nasza młodzież miała możliwość czynnego udziału w demonstracji proeuropejskiego ruchu obywatelskiego "Pulse of Europe", którego celem jest zachęcanie mieszkańców Unii Europejskiej do publicznego promowania tożsamości europejskiej. Inną niewątpliwą atrakcją była wycieczka do zabytkowej kopalni węgla kamiennego Zollverein w Essen (obiekt wpisany na liste dziedzictwa kulturowego UNESCO).

Tradycyjnie na początku seminarium odbył się wieczór międzynarodowy. Wzorem ubiegłego roku miał miejsce tzw. European candle-light-dinner - spotkanie wszystkich uczestników na uroczystej kolacji przy świecach. Każdy kraj przygotowywał narodowe potrawy a po wspólnym posiłku przedstawiał swój program artystyczny. Nasza grupa zaprezentowała się w brawurowo wykonanych szantach przy akompaniamencie gitary (Agnieszka Dzięcielska z kl. I A) a solowym wykonaniem jednego z utworów popisała się Kinga Kielińska z kl. III B. Ponadto uczniowie przygotowali dość nietypowy quiz o Polsce, który cieszył się dużym zainteresowaniem pozostałych uczestników.

Myśląc o korzyściach płynących z udziału w seminarium warto zapoznać się z opiniami naszych uczniów.

"Najbardziej podobało mi się to, że mogłam spędzić czas z młodzieżą z innych krajów. Rozmowy często prowadziliśmy w kilku językach naraz, dzięki czemu spora część uczestników seminarium uczyła się czegoś więcej niż tylko języka angielskiego. Same zajęcia były prowadzone z wielkim zaangażowaniem ze strony organizatorów."

Anieszka Dzięcielska (I A)

"Ten wyjazd był niesamowicie pomocny w przełamywaniu bariery językowej, poprzez bezpośrednią rozmowę z osobami z innych krajów."

Grzegorz Baranowski (I E)

"Wyjazd ten pozwolił mi poznać nowych ludzi z innych państw oraz zintegrować się z nimi. Sam program był bardzo przyjemny a zajęcia i projekty pozwalały na przełamanie bariery językowej. Szczególnie podobały mi się prace w grupach z uczniami z innych krajów. Tydzień spędzony w Bad Marienberg był bardzo wartościowy i żałuję, że się już skończył."

Robert Zakrzewski (I C)

"Pobyt w Bad Marienberg pokazał mi, jak ważne jest zawieranie nowych znajomości. Przez cały tydzień uczyłam się kultur innych narodowości. Poznałam wiele wspaniałych osób z różnych zakątków Europy, ale też pogłębiłam polskie przyjaźnie. Ponadto tydzień pobytu z obcokrajowcami pozwolił mi polepszyć warsztat językowy."

Maria Szreder (II F)

Podsumowując można stwierdzić, że po raz kolejny udało się naszym uczniom wykreować pozytywny wizerunek szkoły a także zbudować ciekawe relacje z rówieśnikami z innych krajów.

Martina Zienkiewicz

fotogaleria

"Człowiek stworzony jest na to, by szukać prawdy, anie by ją posiadać. "
Blaise Pascal