I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie poniedzialek, 10 Grudzien 2018 r. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Finał projektu Pomorska Lekcja Samorządności

W I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie 18 marca br. odbyła się Pomorska Lekcja Samorządności z udziałem wicemarszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezes Pomorskiej Strefy Ekonomicznej pani Krystyny Kamińskiej, przewodniczącego rady powiatu Wiesława Szczygła, wicestarosty Grzegorza Gaszty, burmistrza Redy Krzysztofa Krzemińskiego i wiceprezydenta Wejherowa Bogdana Tokłowicza.

Pomorska Lekcja Samorządności jest realizacją projektu marszałkowskiego, który ma na celu zainspirowanie szkół do przygotowywania młodych ludzi do świadomego współdecydowania o losach "małych ojczyzn". Uczniowie pod opieką nauczycieli od grudnia przygotowywali cykl zadań, których zwieńczeniem była dzisiejsza lekcja. Zadania polegały na:

1. wyborze najciekawszego hasła promującego powiat - wygrało "W powiecie Wejhera najlepsza kariera",
  2. przygotowaniu makiet powiatu przedstawiających inwestycje aktualne oraz "powiat moich marzeń",
  3. przygotowaniu tablic zdjęć "Co lubię" i "Tego nie lubię" w powiecie,
  4. konkursie literackim "moje miejsce na Ziemi-moja Ziemia Wejherowska",
  5. organizacji kącika kulinarnego z przepisów starokaszubskich
  6. organizacji koncertu stylizowanej muzyki kaszubskiej w wykonaniu naszych uczniów,
  7. stworzeniu filmu o powiecie wejherowskim pt "Wiadomości z Powiatu" nakręconego i zmontowanego przez naszych uczniów.
  8. zorganizowaniu debaty z przedstawicielami władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, podczas której młodzież zadawala pytania dotyczące problemów naszego regionu i wykorzystania środków unijnych.

W projekcie uczestniczyło 70 uczniów i 9 nauczycieli. Odpowiedzialna za przygotowanie zadań była wicedyrektor Jadwiga Jędrej. Nad całością czuwała dyrektor Bożena Conradi.

"Kto mówi, sieje, kto słucha, zbiera. "
Pitagoras
"Friendship... is not something you learn in school. But if you haven't learned the meaning of friendship, you really haven't learned anything. "
Muhammad Ali
"Neue Herrschaft, neue Lehrzeit. "
Deutsches Sprichwort
"Un proverbe est l'esprit d'un seul et la sagesse de tous. "
John Russell
Animus est, qui dívites facit – to dusza czyni ludzi bogatymi.