I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie sobota, 21 Lipiec 2018 r. Imieniny: Danieli, WawrzyNca, Wiktora

Konkurs - Małe Trójmiasto śpiewa kolędy i pastorałki

Zespół Wokalny "I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego" w Wejherowie zajął I miejsce w "II Konkursie Chóralnym Małego Trójmiasta Kaszubskiego - Małe Trójmiasto śpiewa kolędy i pastorałki!" w kategorii Chóry / Zespoły Dorosłe!

Konkurs przebiegał w dwóch etapach, z których pierwszy odbył się 15 grudnia 2016 r. w Miejskim Domu Kultury w Rumi. Do ścisłego Finału zakwalifikowało się 8 zespołów (4 w kategorii chóry dziecięce i 4 w kategorii chóry / zespoły dorosłe), w tym Zespół Wokalny I LO pod kierunkiem Aleksandry Janus.

12 stycznia 2017r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie 8-osobowe Jury wyłoniło zwycięzców. Zespół Wokalny "I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego" w Wejherowie za zajęcie I miejsca otrzymał pamiątkową statuetkę oraz nagrodę w wysokości 2000 zł, które z rąk włodarzy Małego Trójmiasta Kaszubskiego odebrała dyrygentka zespołu Aleksandra Janus.

Chór Liceum Ogólnokształcącego imienia Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie szczyci się dużymi osiągnięciami od 1970r., gdy zdobył I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkół Ponadpodstawowych w Gdańsku. W kolejnych latach wciąż przybywało chętnych i chór liczył nawet 140 członków, powstał też zespół instrumentalny. Zespoły dawały wiele koncertów pozaszkolnych, nagrywały audycje radiowe. Kolejne osiągnięcia to: trzykrotne zdobycie I nagrody "Bursztyn Bałtyku" oraz "Brązowych Słowików", I miejsce na Festiwalu Pieśni Chóralnej w Koszalinie,, wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej. Członkami tego chóru byli między innymi prof. Marek Rocławski- obecny prorektor Akademii Muzycznej oraz znany muzyk Maciej Miecznikowski.

W latach 2002-2015 chór przekształcił się w zespół instrumentalno- wokalny "Sobieski Band" pod kierunkiem kolejno pani Ewy Rocławskiej i Anny Rocławskiej. Uczestniczył w wielu konkursach muzycznych i festiwalach, zdobywając m.in. I miejsce w IX Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej. Obecnym chórem I LO w Wejherowie kieruje Aleksandra Janus.

Bożena Conradi

"Wszystko co doskonałe dojrzewa powoli. "
Artur Schopenhauer
"We all have big changes in our lives that are more or less a second chance. "
Harrison Ford
"Lehre tut viel, aber Aufmunterung tut alles. "
Johann Wolfgang von Goethe
"Le feu qui semble éteint souvent dort sous la cendre. "
Corneille
Beatus, qui tenet – szczęśliwy kto rozumie; w "Zemście" dosłownie: "Szczęśliwy, kto trzyma (mieszek złota w ręku").