I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie niedziela, 22 Pazdziernik 2017 r. Imieniny: Haliszki, Lody, PrzybysLąwa
Informacje Aktualności Szkoły dla dorosłych Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

Orientuj się na aktywność

11 marca 2017 roku na Kalwarii Wejherowskiej odbyła się akcja prozdrowotna "Orientuj się na aktywność", w formie spaceru na orientację, po "Zielonym Punkcie Kontrolnym". Pomysłodawcą tego wydarzenia była Paulina Czerwionke z klasy IIH, która zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Opiekunem przedsięwzięcia był Radosław Brunke, nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa.

Pomimo pochmurnego nieba kilkadziesiąt osób zebrało się punktualnie o godzinie 10:00 na starcie marszu. Po otwarciu imprezy grupy wyruszyły do lasu na poszukiwanie punktów kontrolnych. Tym, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w marszu na orientację pomagali zaproszeni doświadczeni instruktorzy: pani Edyta Klein (nauczyciel wf z Gimnazjum w Luzinie), panowie Adrian Chmiel i Gabriel Dampc - uczestnicy wielu imprez biegowych, w tym rajdów ekstremalnych oraz Agnieszka Streng - uczennica klasy IIH, która również uczestniczy w zawodach.

Do zakończenia rejestracji, czyli godziny 11:45 zarejestrowało się łącznie 41 grup startujących, razem 91 osób, w tym 22 uczniów I LO w Wejherowie. Część uczestników zabrała ze sobą swoich pupilów, swoją obecnością zaszczycił nas również smok (przebrana Aleksandra Tulin z klasy IIH). Ilość ta cieszy nas tym bardziej, że pogoda niestety nie dopisała i padał rzęsisty deszcz. Tym niemniej każdy, kto wracał z leśnej trasy był uśmiechnięty i zadowolony - połączenie spaceru z wyszukiwaniem obiektów na mapie z wykorzystaniem kompasu, okazało się być dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, z dala od komputera i telewizora. Na mokrych uczestników czekały gorąca kawa, herbata i mini cukierki, które pozwalały zregenerować siły i trochę się rozgrzać.

W trakcie całej imprezy można było zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze, oznaczyć poziom cukru we krwi czy nauczyć się procedur udzielania pierwszej pomocy. Było to możliwe dzięki pomocy Szkolnego Koła PCK oraz Drużynie ratowniczej Wejherowskiego Oddziału PCK, która była odpowiedzialna za zabezpieczenie medyczne imprezy.

Pomimo tego, że impreza nie miała charakteru zawodów, należy wyróżnić szczególnie kilku uczestników, którzy wykazali się szczególną determinacją w wyszukiwaniu słupków w terenie. Spośród naszych uczniów byli to: Aneta Landowska, która w ciągu niecałych dwóch godzin odnalazła wszystkie 25 punktów, Szymon Reinke oraz Oskar Jopek z Roksaną Jocz, którym do kompletu zabrakł (z powodu deszczu) tylko jeden punkt. Z osób spoza szkoły wyróżnić należy Panią Dorotę Weinar z Gdyni spacerującą z dwójką dzieci oraz Panią Marzenę Dębek z mężem, z Wejherowa - obu tym drużynom do kompletu brakowały pojedyncze punkty.

Każda z powracających drużyn i wszystkie dzieci zostały uhonorowane dyplomami okolicznościowymi. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom!

"Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. "
Empedokles
"Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first. "
Mark Twain
"Trüge gern noch länger des Lehrers Bürden, / Wenn Schüler nur nicht gleich Lehrer würden. "
Johann Wolfgang von Goethe
"La premiere femme est une esclave, la deuxieme une compagne, et la troisieme un tyran. "
Proverbe Polonais
Navigare necesse est, vivere non est necesse – Żeglowanie jest konieczne, życie nie - Marek Antoniusz. do zeglarzy, aby wypłyneli w sztorm z Egiptu ze zbożem dla głodującego Rzymu.

©ZSP nr 1 w Wejherowie - wykorzystanie informacji wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły.