I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie sroda, 23 Sierpien 2017 r. Imieniny: Apolinarego, MiLy, ROZy
Informacje Aktualności Szkoły dla dorosłych Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

Wiosenne Spotkania z Teatrem 2017

Wiosenne Spotkania Teatralne są organizowane z inicjatywy Liceum "Sobieskiego" od roku 2003, tak więc można je już wpisać w kalendarz stałych uroczystości. Ich narodziny są wynikiem pobytu Teatru "Prawie Lucki" w Poznaniu, dokąd zespół udał się na zaproszenie p.Henryka Dąbrowskiego (aktora, reżysera, wielokrotnego jurora OMPFT "Luterek"), aby zaprezentować swój spektakl na Teatralnej Wiośnie Młodych. Ponieważ była to wspaniała, twórcza impreza, postanowiliśmy zorganizować podobną w naszym mieście. Dzięki uprzejmości dyr. J.Rożyńskiej, mogliśmy uroczyście obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru w Wejherowskim Centrum Kultury. Od początku było to spotkanie amatorskich grup teatralnych z Wejherowa, Bolszewa, Rumi, Gniewina, które brały udział w przeglądach im. A.Luterka. Później zaczęły przyjeżdżać zespoły z Trójmiasta, Chojnic, Starogardu Gdańskiego. Nie raz na spotkaniu pojawił się mniej lub bardziej znany aktor. Gdy nasza szkoła, dzięki staraniom dyr. Bożeny Conradi, doczekała się nowej auli, postanowiliśmy przenieść imprezę do szkoły, która od lat kultywuje tradycje teatralne. I to właśnie tu, 27 marca uroczystego otwarcia Wiosennych Spotkań z Teatrem dokonały: Jadwiga Jędrej (wicedyrektor I LO), Jolanta Rożyńska (dyr. Filharmonii Wejherowskiej), Danuta Balcerowicz (dyr. Miejskiej Biblioteki).

W tym roku postanowiliśmy zmienić nieco charakter naszych spotkań i wprowadzić pewne innowacje. Pierwszą z nich było zaproszenie do wspólnego dzieła Miejskiej Biblioteki im. A.Majkowskiego, która z inicjatywy p. Eweliny Magdziarczyk-Plebanek od 3 lat organizuje Powiatowy Przegląd Teatrów jednego Aktora "Dotyk Teatru"(relację z konkursu przygotowuje jego autorka).

Innowacją było także zaproszenie aktora Teatru "Wybrzeże"- Jerzego Kiszkisa (znanego wejherowianom z czytania "Drogi krzyżowej. Z Chrystusem na Kalwarii Wejherowskiej" autorstwa naszych absolwentów: ks. Przemysława Lewińskiego- rozważania, Anna Rocławska i Julianna Styn- muzyka). Wywiad z aktorem przeprowadziła uczennica klasy II - Paulina Angel. J.Kiszkis , który prowadził zajęcia z fonetyki i kultury żywego słowa w Biskupim Seminarium Duchownym w Pelplinie, wnikliwie analizował wystąpienia młodych aktorów i oceniał ich wystąpienia, a w szczególności sposób mówienia. Być może z tego powodu zadedykował młodzieży wzorcową recytację fragmentów "Pana Tadeusza", którą młodzież nagrodziła gromkimi brawami. Potwierdza to fakt, że piękno języka epopei Mickiewicza można poznać słuchając jej w dobrym wykonaniu.

Kolejną zmianą był wykład p. Eweliny Magdziarczyk-Plebanek "Teatr w służbie terapii", który spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Natomiast zgodnie z tradycją swe aktorskie umiejętności prezentowały amatorskie teatry szkolne: "Pod Napięciem" (ZSP nr2), którego opiekunem jest p. Kinga Krajkowska, "Alchemia" (ZSP nr 4) - opiekun: Barbara Malawska i Alicja Długosz; oraz Teatr "Prawie Lucki" (I LO). Niestety, nie dotarła grupa z gdyńskiego Gimnazjum nr11, pragnąca zaprezentować spektakl "Balladyna"- tegorocznego laureata Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr 2016/2017.

Spotkania zakończyły się warsztatami teatralnymi przeprowadzonymi przez p. Urszulę Kowalską (aktorkę filmową i teatralną, bohaterkę wywiadu przeprowadzonego i sfilmowanego przez naszych absolwentów).

Dla liceum "Sobieskiego" ten dzień teatru był jeszcze bardziej wyjątkowy, gdyż świętowali go także nasi absolwenci, młodzi aktorzy: Sandra Drzymalska, Kinga Bobkowska, Kajetan Gołębiewski i Konrad Stein (byli i obecni studenci PWST w Krakowie), zaczynający swe kariery m.in. na naszych teatralnych spotkaniach.

Mottem Wiosennych Spotkań Teatralnych były słowa Radosława Krzyżowskiego Może to trywialne, ale w teatrze nie zawsze chodzi o sam spektakl. Czasami ważniejsze jest spotkanie. Mamy nadzieję, że cel został osiągnięty i że następny rok przyniesie kolejne, pełne dobrych emocji spotkania.

Edyta Łysakowska-Sobiczewska

"Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia. "
Immanuel Kant
"How much more grievous are the consequences of anger than the causes of it. "
Marcus Aurelius
"Fliehe die Lehren jener Forscher,deren Beweisgründe nicht bestätigt werden durch die Erfahrung. "
Leonardo da Vinci
"La flatterie est le miel et le condiment de toutes les relations entre les hommes. "
Platon
Cum recte vivis, ne cures verba malorum - Skoro uczciwie żyjesz, nie dbaj o słowa złych ludzi Katon

©ZSP nr 1 w Wejherowie - wykorzystanie informacji wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły.