I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie poniedzialek, 25 Czerwiec 2018 r. Imieniny: lucji, Witolda, Wilhelma

II Wojewódzki Konkurs Literacko-Teatralny "Nie klikam. Gram i czytam"

Tadeusz Różewicz - życie i twórczość
"Zamknięte usta są najpiękniejszym krajobrazem."

Pod takim hasłem przebiegał II Wojewódzki Konkurs Literacko-Teatralny "Nie klikam. Gram i czytam" organizowany po raz drugi przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Gdyni. Jego pomysłodawczyni dr. Joanna Lisiewicz stawia przed uczestnikami trudne zadania, zmuszające młodzież do czytania biografii autora, opracowań krytyczno-literackich, wybranych dramatów oraz prezentacji spektaklu opartego na jego twórczości. Dla wielu młodych ludzi to bardzo ambitne działanie (któż w dzisiejszych czasach chce czytać klasykę?!), ale nie dla naszych uczennic. Paulina Angel, Agata Wicka, Kinga Kielińska i Weronika Styn biografię i dramaty T.Różewicza- duchowego mistrza Teatru "Prawie Lucki"- poznały bardzo dobrze i dlatego nie miały kłopotów z odpowiedziami na pytania sprawdzające wiedzę i umiejętność interpretacji. W swym spektaklu "Sceny z Różewicza wzięte" wykorzystały fragmenty Jego dramatów, wierszy i prozy. Jury wysoko oceniło ich wiedzę i przyznało im I miejsce. Dodatkowo przyznało także nagrodę aktorską Agacie Wickiej i Weronice Styn (bardzo udany debiut!).

Życzliwa atmosfera spotkania, kameralna scena Gdyńskiego Centrum Kultury oraz możliwość porozmawiania z jurorami były największymi atutami tego niecodziennego spotkania z literaturą i teatrem.

Edyta Łysakowska-Sobiczewska

"Nadaremnie traci czas, kto chce pouczyć człowieka rojącego sobie, że jest już mądry. "
Demokryt
"By three methods we may learn wisdom: First, by reflection, which is noblest; Second, by imitation, which is easiest; and third by experience, which is the bitterest. "