I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie sroda, 26 Lipiec 2017 r. Imieniny: Anny, MirosLawy, Joachima
Informacje Aktualności Szkoły dla dorosłych Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

Edukacja szkolna programu Erasmus+

Dnia 24 maja 2017 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt. "Wysoko wykwalifikowana kadra edukacyjna kluczem do sukcesu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie".

Projekt był realizowany w naszej szkole od 1 czerwca 2015 do 31 maja 2017 roku w ramach akcji Mobilność kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja szkolna programu Erasmus+. W konkursie w 2015 roku wniosek otrzymał 98 punktów na 100 możliwych i został oceniony bardzo wysoko jako "projekt znakomitej jakości, wszechstronny, przykład dobrej praktyki". Łączna kwota dofinansowania wyniosła 45 671 EUR. Projekt obejmował udział w zagranicznych kursach językowych, językowo-metodycznych oraz współpracę typu job-shadowing polegającą na obserwacji pracy zagranicznych szkół partnerskich.

17 nauczycieli, w tym dyrekcja szkoły, uczestniczyło w szkoleniach w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Finlandii, a także w przygotowaniu językowym i kulturowym. Do współpracy zaprosiliśmy szkoły z Mostoles, Rzymu i Sztokholmu, które realizują innowacyjne programy i posiadają wieloletnie doświadczenie we współpracy międzynarodowej.

Podsumowując działania w ramach projektu można stwierdzić, że przyniosły one wymierne korzyści całej społeczności szkolnej. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślają, że udział w tym przedsięwzięciu miał niebagatelny wpływ na ich rozwój zawodowy i osobisty. Grono nauczycielskie podnosi woje kompetencje językowe oraz angażuje się w różnorodne projekty międzynarodowe.

Wymiana doświadczeń z partnerskimi szkołami z Hiszpanii, Włoch i Szwecji odświeżyła podejście do nauczania oraz stała się źródłem inspiracji w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dydaktycznych. Budowanie sieci kontaktów z nauczycielami z krajów europejskich otwiera nowe możliwości współpracy w przyszłości.

Podczas konferencji zaprezentowaliśmy rezultaty projektu, a także podzieliliśmy się doświadczeniem w przygotowaniu i realizacji takiego przedsięwzięcia. W programie spotkania znalazły się relacje uczestników z wizyt w szkołach partnerskich oraz udziału w kursach, a także prelekcja pt. "Jak pozyskać fundusze z programu Erasmus+? Nasze doświadczenia". W spotkaniu wzięli udział nauczyciele naszego Liceum oraz 30 dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych z Wejherowa i okolic. Konferencję uświetniła obecność Starosty Wejherowskiego, Gabrieli Lisius, członka Zarządu Powiatu Wejherowskiego Wojciecha Rybakowskiego oraz Renaty Matys, wizytatora Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

"Szczęście może przyjść przypadkowo, ale o rozum musimy postarać się sami. "
Cyceron
"Not life, but good life, is to be chiefly valued. "
Socrates
"Nachdem man also die Lehre durch das Wunder bewiesen hat, muss man das Wunder durch die Lehre beweisen. "
Jean-Jacques Rousseau
"Un proverbe est l'esprit d'un seul et la sagesse de tous. "
John Russell
ex necessitate - z konieczności

©ZSP nr 1 w Wejherowie - wykorzystanie informacji wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły.