I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie sroda, 23 Sierpien 2017 r. Imieniny: Apolinarego, MiLy, ROZy
Informacje Aktualności Szkoły dla dorosłych Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

Pomorski Festiwal Poezji ks. J.St.Pasierba

"Starczy jeden liść/Jeśli ma kształt serca" te słowa ks. J.St.Pasierba można potraktować jako swoiste motto kolejnych edycji Pomorskiego Festiwalu Poezji ks. J.St.Pasierba, który od 22 lat odbywa się w Pelplinie. W 2001 r. Teatr "Prawie Lucki" nieśmiało pojawił się w tym mieście po raz pierwszy. Otrzymaliśmy wtedy III nagrodę za widowisko poetycko-muzyczne pt. "W gruncie rzeczy nie ma nienawiści", a Lucjan Romanek został wyróżniony za recytację wierszy ks.Pasierba. Potem zapomnieliśmy nieco o tym festiwalu, ale w tym roku jakaś tajemnicza siła pchała nas w tym kierunku. Warto było, nie tylko dlatego, że przywieźliśmy 5 dyplomów, ale dla serdecznej atmosfery, możliwości wysłuchania ciekawych wykładów nt. twórczości patrona Festiwalu , uczestniczenia w spotkaniu z autorką poezji, a jednocześnie nauczycielem matematyki - Aliną Rzepecką.

W konkursowej części Festiwalu wzięło udział ok.80 osób przede wszystkim z woj. pomorskiego, ale i z Torunia czy Warszawy, dlatego pomysłodawca i główny organizator tego poetyckiego spotkania -Bogdan Wiśniewski-podkreśla, że od wielu lat ten festiwal ma zasięg ogólnopolski.

Szanowne Jury (aktorzy, dziennikarze, poeci, poloniści) docenił naszych uczniów w 3 kategoriach:
Recytacja - II miejsce i nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego przyznano Agacie Wickiej
Poezja śpiewana- II miejsce otrzymała Maja Stefaniszyn, której akompaniował Marcin Kuś. Wyróżniono także duet: Agnieszka Szur i Dominika Domagała (Warto dodać, że I miejsce w tej kategorii przyznano naszej absolwentce, obecnie studentce Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Baduszkowej w Gdyni - Klaudii Szmidt, która jak zawsze zachwyciła własną kompozycją, dojrzałą interpretacją i pięknym głosem)
W kategorii : Juvenalia Poetyckie III miejsce przyznano Kindze Kielińskiej.
Dyrektor Radia "Głos" przyznał także nagrodę specjalną Agacie Wickiej.

Na zdjęciu laureatki poezji śpiewanej: Klaudia Szmidt, Maja Stefaniszyn, Agnieszka Szur, Dominika Domagała.

Na pewno sporym przeżyciem dla naszych laureatów było udzielenie wywiadów Radiu "Gdańsk" i Radiu "Głos", ale najmilsze były pochwały uczestników Koncertu Laureatów, na którym zjawiły się licznie władze miasta, dyrektorzy placówek kulturalnych, przedstawiciele Seminarium Duchownego, nauczyciele. Czas spędzony w Pelplinie, z którym związany jest również z absolwent naszej Gamai - ks.Sychta, zostanie w pamięci jako miłe sercu przeżycie. Za rok, zgodnie ze złożonym przyrzeczeniem, ponownie zameldujemy się Collegium Marianum.

Przy okazji chcielibyśmy bardzo podziękować Stowarzyszeniu Absolwentów liceum, które od lat wspiera artystyczne działania naszych uczniów i opłaciło nasz pobyt w Pelplinie.

Edyta Łysakowska-Sobiczewska

"Czasami dobrze jest zakopać kość na później, czasami dobrze ją odnaleźć. "
Pies Szarik
"I not only use all the brains that I have, but all that I can borrow."
Woodrow Wilson
"Der Wolf ist ein großer Übeltäter, doch er lehrt die Hirten, auf der Hut zu sein. "
Chinesisches Sprichwort
"Ceux qui s'avancent trop précipitamment reculeront encore plus vite. "
Mencius
Et in sole maculae - i na słońcu są plamy

©ZSP nr 1 w Wejherowie - wykorzystanie informacji wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły.