I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie poniedzialek, 22 Styczen 2018 r. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
Informacje Aktualności Szkoły dla dorosłych Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

160-lecie Liceum

14 października 2017 r.obchodziliśmy 160-lecie założenia Szkoły. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Stanisława Kostki, oncelebrowaną przez ks. dziekana Daniela Nowaka i ks. kanonika Mariana Dettlaffa. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów o zasługach Szkoły w krzewieniu nauki i kultury na Pomorza. Chór Cantores Veiherovienses uświetnił nabożeństwo wspaniałym wykonaniem m.in. Gaude Mater Polonia.

Ksiądz dziekan odznaczył Szkołę Medalem Piaśnickim za kultywowanie pamięci o bohaterach wojennych, do których należeli również nauczyciele i uczniowie tej Szkoły.

Uczniowie wraz z włodarzami powiatu i miasta oraz dyrektorką Szkoły złożyli wieniec pod pomnikiem poległych nauczycieli.

Podczas uroczystości w szkolnej auli zaproszeni goście obejrzenie film o historii szkoły i aktualnej działalności placówki, wręczono medale i nagrody nauczycielom oraz na ręce dyrektor szkoły przekazano życzenia dla całej społeczności liceum.

Zaprezentowano tez książkę o nowej historii Szkoły, która została zredagowana dzięki współpracy nauczycieli i absolwenci.

Na Jubileusz przybyło wielu absolwentów:
  • prof. dr hab. Stanisław Ilnicki z Warszawy,
  • prof. dr hab. Andrzej Kłonkowski z UG,
  • prof. dr hab. Renata Szafarz - profesor nauk prawnych,
  • prof. dr hab. Marek Rocławski, prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku,
  • prof. dr hab. Waldemar Moska, rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu,
  • prof. dr hab. Ireneusz Czarnowski, prorektor Akademii Morskiej w Gdyni,
  • Kinga Baranowska- himalaistka - zdobywczyni 9 ośmiotysięczników,
  • Maciej Miecznikowski- artysta muzyk
  • Ryszard Magulski - przedstawiciel Federalnego Urzędu Administracyjnego w Nadrenii-Północnej
  • Absolwenci z różnych lat, zaprzyjaźnieni do dziś ze szkołą.

Wśród zaproszonych gości byli również dyrektorzy szkół i instytucji od lat współpracujących z nami.

Zaszczycili nas obecnością: przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i kościelnych oraz Pomorski Kurator Oświaty.

Podczas tego wyjątkowego Dnia Nauczyciela spotkali się nauczyciele seniorzy z obecnym gronem pedagogicznym.

Niespodzianką dla wszystkich obecnych był wspaniały recital Macieja Miecznikowskiego.

Na zakończenie uroczystości dokonano odsłonięcia portretów profesorów-rektorów, włączonych do Galerii Wybitnych Absolwentów: prof. I. Czarnowskiego i prof. W. Moski.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości za przybycie i wspólne świętowanie, również na wieczornym balu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Absolwentów.

Bożena Conradi

"Opinia większości jest opinią najmniej zdolnych. "
Blaise Pascal
"Education is an admirable thing, but it is well to remember from time to time that nothing that is worth knowing can be taught. "