I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie wtorek, 17 Lipiec 2018 r. Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

Godë na Kaszëbach

W bieżącym roku szkolnym w ILO im. Króla Jana Sobieskiego rozpoczęło działalność koło regionalne, którego celem jest propagowanie kultury i języka Kaszub. Uczniowie wykazują zainteresowanie gramatyką i literatura kaszubską z zamiarem przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego. W programie koła przewidziano też naukę tańca kaszubskiego, poznanie technik malowania na szkle oraz wycieczki dydaktyczno-krajoznawcze po naszym regionie.

W dniu 21.12.2010r odbyły się zajęcia pt: "Godë na Kaszëbach" z udziałem zaproszonych gości: wicestarosty Jana Domańskiego, naczelnika Wydziału Edukacji Mirosława Lademanna oraz naczelnika Wydziału Kultury, a zarazem przedstawiciela Rady Języka Kaszubskiego Tomasza Fopke.

Nasza uczba rozpoczęła się quizem, uczniowie poznawali kaszubskie wyrazy związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz wysłuchali wykładu Tomasza Fopke na temat tradycji świątecznych na Kaszubach, oczywiście wygłoszonego w języku kaszubskim. Na zakończenie wicestarosta wręczył uczestnikom podręczniki do nauczania języka kaszubskiego oraz ciekawe książki o Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim.

"Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia. "
Immanuel Kant
"History is the version of past events that people have decided to agree upon. "
Napoleon Bonaparte