I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie czwartek, 13 Grudzien 2018 r. Imieniny: Dalidy, Juliusza, lucji

Zaduszki kaszubskie

30 października 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie po raz drugi odbyły się "Kaszubskie zaduszki", przygotowane przez uczniów uczęszczających na język kaszubski.

W programie zaprezentowano kaszubskie dogmaty związane ze śmiercią i pogrzebem. Uczniowie przybliżyli również swoim rówieśnikom dawne wierzenia związane z "łepi" i "wieszczi", których dzisiaj nazwalibyśmy wampirami, uśmiercającymi swoje rodziny, a czasami nawet całe wsie.

Prezentacje przeplatane były występami artystycznymi: piosenkami i wierszami, wykonywanymi w języku polskim i kaszubskim (m.in. teksty polskich piosenek przetłumaczone na język kaszubski).

To wszystko - zdaniem opiekunów występu (Jolanty Piastowskiej i Tomasza Lesnera) - miało służyć przybliżeniu młodzieży I LO wierzeń i zwyczajów kaszubskich, ale także przygotować do przeżywania tego niezwykłego czasu, gdy odwiedzając groby, wracamy we wspomnieniach do bliskich, których już z nami nie ma, gdy ze smutkiem powtarzamy słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego: "Żal, że się za mało kochało, że się myślało o sobie…"

"Najmądrzejszy jest, który wie czego nie wie. "
Sokrates
"Society has always seemed to demand a little more from human beings than it will get in practice. "