I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie czwartek, 13 Grudzien 2018 r. Imieniny: Dalidy, Juliusza, lucji

I Dzień Kaszubski

Dnia 16.01.2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana Sobieskiego w Wejherowie odbył się I Dzień Kaszubski, będący połączeniem tradycji i nowoczesności.

Głównym celem jest upowszechnianie kultury i sztuki kaszubskiej oraz jej twórców, a zwłaszcza ożywianie tradycji wśród młodego pokolenia. Różnorodność kultur regionów tworzy i kształtuje kulturę całego społeczeństwa. Nasza mała ojczyzna kryje wiele cennych wartość, które warto ocalić od zapomnienia, o co zabiegał propagator Kaszubszczyzny, nasz wybitny absolwent prof. Gerard Labuda.

Spotkanie rozpoczęto rozstrzygnięciem konkursu "Miejsca, ludzie, wydarzenia". Nagrody uczestnikom wręczyli zaproszeni goście: wicestarosta Jan Domański i były wiceminister MEN - Wojciech Książek.

Impreza obfitowała w artystyczne występy młodzieży nie tylko z liceum, ale tez z zaproszonych szkół: kaszubskie Gwiżdże, Luzińskie Dzwoneczki, występy zespołu tanecznego Red Team, koncert kolęd i pieśni kaszubskich w aranżacji naszego utalentowanego ucznia Artura Sychowskiego-laureata nagród ogólnopolskich i międzynarodowych. Uczestnicy warsztatów decoupage , konkursów z wiedzy o Kaszubach, spotkania z poetką i działaczką kaszubską Bożeną Ugowską, wykazali duże zainteresowanie i zaangażowanie. Na zakończenie wystąpił Zespół "Fucus", którego muzyka zachwyciła zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Degustacja tradycyjnych potraw kaszubskich sprzyjała integracji wszystkich obecnych.

"Nie wystarczy mieć sprawny umysł, trzeba go jeszcze dobrze używać. "
Kartezjusz
"Not life, but good life, is to be chiefly valued. "
Socrates