I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie wtorek, 17 Lipiec 2018 r. Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

II Dzień Kaszubski

17 kwietnia 2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie już drugi raz uroczyście obchodzono Dzień Kaszubski. Otwarcia dokonała dyr. Bożena Conradi, przypominając wybitne autorytety w dziedzinie twórczości i tradycji Pomorza i Kaszub: prof. Gerarda Labudę oraz prof. Jerzego Tredera, którego pamięć uczczono minutą ciszy.

Atrakcją były występy artystyczne młodzieży uczęszczającej na zajęcia z języka kaszubskiego. Następnie ogłoszono wyniki konkursu literacko-fotograficzno-plastycznego "Miejsca, ludzie, wydarzenia", do którego nagrody zasponsorowało Starostwo Powiatowe, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Filharmonia Kaszubska. Starostwo reprezentowała wiceprzewodnicząca Rady Powiaty Genowefa Słowi.

W trakcie tego dnia młodzież liceum i zaproszone grupy uczniów i nauczycieli ze szkół w Linii, Szemudzie i Przodkowie, wysłuchaly prezentacji i wykładów na temat literatury, języka i kultury kaszubskiej wygłoszonych przez wykładowcę Uniwersytetu Gdańskiego dr Justynę Pomierską, kustosza Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej mgr Grażynę Wirkus, Adama Hebla - twórcę programów regionalnych m.in. "Godome po Kaszebsku" oraz uczennicę naszej szkoły Annę Bonk. Młodzi Kaszubi obejrzeli także spektakl w języku swoich przodków, a potem wysłuchali koncertu zespołu "Fucus".

Oprócz strawy dla "ducha Kaszub" nie mogło zabraknąć również strawy dla ciała, był więc chleb ze smalcem, sałatka kaszubska i drożdżówka. Dzień Kaszubski przygotowali młodzi Kaszubi, z Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego, ciekawi nie tylko historii swoich przodków, ich języka, ale pamiętający także o kaszubskiej gościnności.

Jolanta Piastowska - nauczyciel języka kaszubskiego

"dzieci i zegarków ne trzeba stale nakręcać, trzeba im dać też czas do chodzenia. "
Jean-Paul Sartre
"I not only use all the brains that I have, but all that I can borrow."
Woodrow Wilson
"Lehren bringt Ehren. "
Deutsches Sprichwort
"C'est son caractere qui fait a chacun sa destinée. "