I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie sroda, 26 Wrzesien 2018 r. Imieniny: Cypriana, Justyny, lucji

III Dzień Kaszubski

W Roku Gerarda Labudy kolejną imprezą propagująca wiedzę o Kaszubach był Dzień Kaszubski 3.06.2016 r. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie już po raz trzeci integruje młodzież powiatu, organizując spotkania z kaszubszczyzną, a w br. szczególną uwagę zwróciliśmy na to, co było bliskie Profesorowi Labudzie: literaturę i poezję w języku kaszubskim. Postać Profesora przybliżyli nam pan Roman Drzeżdżon oraz Pani Katarzyna Wirkus, która miała szczęście poznać tę postać osobiście.

Rozpoczęto występem Dawida Piepera, ucznia klasy pierwszej, który zachwycił słuchaczy swoją muzyką elektroniczną, w tym aranżacjami znanych utworów. Jako drugi wystąpił Zespół "K-Buki" - laureat konkursów piosenki kaszubskiej z utworem "Mamma mia" w języku kaszubskim. Okazało się, że kaszubskie wykonanie tego znanego hitu również działa na publiczność.

Po przywitaniu gości, przez dyrektor Bożenę Conradi rozpoczął się konkurs recytatorski poezji twórców tego regionu w języku polskim i kaszubskim, a także konkurs poezji śpiewanej. Jury w składzie Grażyna Wirkus, Beata Fokcińska i Roman Drzeżdżon przyznało następujące nagrody:

1. W kategorii recytacja w języku polskim:
    • I miejsce - Mariusz Waldowski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie)
    • II miejsce - Marta Płotka (Gimnazjum nr 1 w Wejherowie)
    • III miejsce - Dominika Domagała (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie)
    • Wyróżnienie - Anna Kosidowska (I Liceum Ogólnokształcące w Rumii)
  2. W kategorii recytacja w języku kaszubskim:
    • I miejsce - Magdalena Formella (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie)
    • II miejsce - Justyna Hinc(Zespół Szkół ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie)
    • III miejsce - Aleksandra Kotulska (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie)
  3. W kategorii poezja śpiewana zwyciężyła Aleksandra Łasińska (akompaniament: Paweł Semrau) z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie.

W konkursu "Miejsca-ludzie-wydarzenia" w kategorii:

1. Praca literacka - wyróżnienie dla Patryka Wieczorka z Zespołu Szkół w Łęczycach
  2. Praca plastyczna - wyróżnienie dla Aleksandry Kotulskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie
  3. Kategoria film:
    • I miejsce - Piotr Kania (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie)
    • II miejsce - Mariusz Stromski i Jakub Rompca (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie)
    • Wyróżnienie dla zespołu z Gimnazjum nr 1 w Wejherowie w składzie Maria Olejniczak, Nikola Krzebietka, Piotr Petke, Dominik Klimczak

Poza konkursem nagrodę specjalną przyznano uczniom z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gniewinie: Gracjanowi Mach i Tomaszowi Wiszniewskiemu.

4. Kategoria fotografia:
    • I miejsce - Vivien Lidzbarska z Salezjańskiego Gimnazjum w Rumi
    • I miejsce - Natalia Wilc z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie
    • II miejsce - Izabella Komorowska z Gimnazjum nr 4 w Rumi
    • II miejsce - Aleksandra Bielecka z Gimnazjum nr 4 w Rumi
    • III miejsce - Martyna Ropela z Salezjańskiego Gimnazjum w Rumi
    • III miejsce - Adrianna Galuhn z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie

Wszystkim laureatom i uczestnikom nagrody wręczał wicestarosta Wojciech Rybakowski.

Dziękujemy opiekunom grup za duże zaangażowanie w przygotowanie uczniów i pogłębianie wiedzy o naszym pięknym regionie.

Organizatorzy.

"Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy. "
Sokrates
"All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them. "