I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie poniedzialek, 24 Wrzesien 2018 r. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Konkurs "Gerard Labuda - życie i twórczość naukowa.
W roku Profesora Gerarda Labudy 2016"

Dnia 28 września 2016 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie odbył się Powiatowy Konkurs "Gerard Labuda - życie i twórczość naukowa. W roku Profesora Gerarda Labudy 2016". W konkursie tym wzięło udział sześć szkół ponadgimnazjalnych i jedno gimnazjum z powiatu wejherowskiego. Całość obudowana była występami młodzieży i elementami naukowymi w postaci krótkiej prelekcji poświęconej roli Kaszubszczyzny w życiu Gerarda Labudy. Za część merytoryczną odpowiadali nauczyciele historii, a więc na pierwszym miejscu Pani Wicedyrektor Jadwiga Jędrej, a także Pani Ewa Brzoskowska, Pan Piotr Bianga i Pan Marcin Graczyk. Część artystyczna natomiast przygotowana została w głównej mierze przez Panią Edytę Łysakowską-Sobiczewską.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00 przemówieniem Pani Dyrektor Bożeny Conradi, która przywitała wszystkich gości i uczestników. W swojej przemowie nawiązała do poprzednich wydarzeń związanych z obchodami roku Gerarda Labudy, które zorganizowane zostały przez I LO w Wejherowie. Głos zabrał także przedstawiciel Starostwa Wejherowskiego Wojciech Rybakowski, który dokonał otwarcia konkursu. Po przemówieniach wstępnych uczestnicy wraz z członkami komisji konkursowej udali się do pomieszczenia, w którym odbyć miał się pierwszy etap konkursu, a więc indywidualna część pisemna. Do pierwszego etapu przystąpiło łącznie dwudziestu jeden uczestników. Do rozwiązania był test składający się z 26 pytań, za które łącznie można było uzyskać 50 punktów. Autorem pytań konkursowych był nauczyciel z I LO Pan Piotr Bianga. Uczniowie rozwiązywali zadania pod czujnym okiem Komisji Konkursowej, która składała się z trzech nauczycieli historii: wspomnianego już Pana Piotra Biangi, oraz dwóch nauczycielek z zaprzyjaźnionych szkół, Pani Teresy Seniuk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie oraz Pani Mirosławy Pałubickiej z I LO w Rumi. Przewodniczącym Komisji był absolwent Sobieskiego, student historii Adam Lubocki.

W konkursie wzięli udział, obok gospodarzy, uczniowie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie, a także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie i ZSP nr 1 w Rumi oraz uczniowie Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie, którzy byli jednocześnie jedynymi przedstawicielami z poziomu gimnazjalnego.

W czasie, gdy uczestnicy zmagali się z pytaniami testowymi i przelewali swoją wiedzę na prace, w auli uczniowie I LO im. Króla Jana III prezentowali wiersze i utwory muzyczne dedykowane pamięci Profesora. Pokazano również dwa filmy poświęcone pamięci Gerarda Labudy zrealizowane przez uczniów I LO wejherowskiego, które wygrały w szkolnym konkursie. Po pokazie miała miejsce krótka część naukowa - prelekcja przewodniczącego Komisji Konkursowej Adama Lubockiego. Wygłosił on referat dotyczący pomorskiego wątku w życiu Gerarda Labudy i jego wpływu na twórczość naukową Profesora. Ten krótki wykład dotyczył znaczenia i roli Kaszubszczyzny w życiu Gerarda Labudy. Cel ten został zrealizowany poprzez przytoczenie cytatów Profesora i wypowiedzi dotyczących jego postrzegania Kaszub i języka kaszubskiego. Drugim ważnym elementem było pokazanie, jak ważne było dla Prof. Labudy badanie dziejów Pomorza i Kaszub.

Drugi etap składał się z trzech rund. Pierwsza z nich obejmowała dwa pytania na które odpowiadały wszystkie szkoły. Pytania te zostały ustalone odgórnie i dotyczyły głównie aspektów chronologicznych. Druga runda była nieco bardziej skomplikowana. Każda ze szkół losowała jedno spośród dwunastu pytań rozłożonych na stole prowadzących, na które następnie odpowiadali wszyscy uczestnicy. Dla pierwszych dwóch miejsc przewidziane były nagrody pieniężne w wysokości 160 zł dla wszystkich przedstawicieli zwycięskiej szkoły oraz 100 zł dla wiceliderów. Dla drużyny, która zajęła III przewidziane były nagrody książkowe.

Nagrody pieniężne przyznano także za najlepszą pracę pisemną w pierwszym etapie. Był to etap indywidualny. Organizatorzy wyodrębnili tutaj dwie kategorie: najlepszy przedstawiciel szkół średnich i osobna nagroda dla gimnazjalisty.

Nagrody wręczyła dyrektor Bożena Conradi oraz pan Wojciech Rybakowski - przedstawiciel Starostwa. Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe, Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie, Rada Rodziców I LO w Wejherowie oraz księgarnia "Fenix" z Wejherowa.

"U początku filozofii stoi zdziwienie. "
Arystoteles
"True friends stab you in the front. "
Oscar Wilde