I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie wtorek, 17 Lipiec 2018 r. Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny

VII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej

2 grudnia 2016 r. odbył się kolejny, VII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej. Organizatorem , jak co roku, była Mała Szkoła w równie małej, kaszubskiej wiosce Szopa, gdzie autorka wierszy i fraszek wciąż prowadzi zajęcia z języka kaszubskiego. Zasypana już śniegiem, ukryta w kaszubskich lasach wioseczka, ożyła niecodziennym wydarzeniem. Autokary i samochody z całego województwa wypełniły ulicę i pobliskie ścieżki. Liczba uczestników przeszła wszelkie oczekiwania. Najwięcej zgłosiło się uczniów ze szkół podstawowych.

Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego Marta Lidzbarska zachwycona poezją pani Warmowskiej, od 3 lat z sukcesem konkuruje z rówieśnikami. Starannie przygotowana przez nauczycielkę języka kaszubskiego w I LO panią Jolantę Piastowską, zaprezentowała utwory pt.: "Pamięć" i "Sposób na szczęście"

Jak się okazało urzekła jurorów nie tylko aktorskim wykonaniem kaszubskich wierszy, ale również tym, że jako jedyna wystąpiła w stroju regionalnym. Zdecydowanie zwyciężyła w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Mimo że nie przyznano ani drugiego, ani trzeciego miejsca w tej kategorii, wszyscy uczestnicy szkół średnich zasługują na szczególne wyróżnienie. Podjęcie trudu przygotowania się do konkursu, a przede wszystkim chęć obcowania z literaturą i poezją własnego regionu włącza ich do intelektualnej elity nie tylko Kaszub.

Bożena Conradi

"Nie wyrażaj małej rzeczy w wielu słowach, lecz rzecz wielką w niewielu. "
Pitagoras
"Society has always seemed to demand a little more from human beings than it will get in practice. "