I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie czwartek, 13 Grudzien 2018 r. Imieniny: Dalidy, Juliusza, lucji

VII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej

2 grudnia 2016 r. odbył się kolejny, VII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej. Organizatorem , jak co roku, była Mała Szkoła w równie małej, kaszubskiej wiosce Szopa, gdzie autorka wierszy i fraszek wciąż prowadzi zajęcia z języka kaszubskiego. Zasypana już śniegiem, ukryta w kaszubskich lasach wioseczka, ożyła niecodziennym wydarzeniem. Autokary i samochody z całego województwa wypełniły ulicę i pobliskie ścieżki. Liczba uczestników przeszła wszelkie oczekiwania. Najwięcej zgłosiło się uczniów ze szkół podstawowych.

Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego Marta Lidzbarska zachwycona poezją pani Warmowskiej, od 3 lat z sukcesem konkuruje z rówieśnikami. Starannie przygotowana przez nauczycielkę języka kaszubskiego w I LO panią Jolantę Piastowską, zaprezentowała utwory pt.: "Pamięć" i "Sposób na szczęście"

Jak się okazało urzekła jurorów nie tylko aktorskim wykonaniem kaszubskich wierszy, ale również tym, że jako jedyna wystąpiła w stroju regionalnym. Zdecydowanie zwyciężyła w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Mimo że nie przyznano ani drugiego, ani trzeciego miejsca w tej kategorii, wszyscy uczestnicy szkół średnich zasługują na szczególne wyróżnienie. Podjęcie trudu przygotowania się do konkursu, a przede wszystkim chęć obcowania z literaturą i poezją własnego regionu włącza ich do intelektualnej elity nie tylko Kaszub.

Bożena Conradi

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada. "
św. Augustyn
"I not only use all the brains that I have, but all that I can borrow."
Woodrow Wilson
"Lehren bringt Ehren. "
Deutsches Sprichwort
"L'absence est le plus grand des maux. "