I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie piatek, 16 Listopad 2018 r. Imieniny: Edmunda, Marii, Marka

Bella Polonia! - Włosi w Polsce

W dniach od 28.03 do 04.04.2014 w Liceum Sobieskiego gościła grupa 18 uczniów z Liceum Bodoni w Saluzzo we Włoszech.

Wizyta odbyła się w ramach projektu edukacyjnego, nad którym obie szkoły pracowały od początku września. Jego celem było zapoznanie uczniów z Włoch z kulturą i historią regionu oraz rozwijanie umiejętności językowych i komunikacji międzykulturowej. W czasie tygodniowego pobytu pokazaliśmy naszym gościom najpiękniejsze zakątki Pomorza oraz zapoznaliśmy ich z historią regionu.

Projekt rozpoczęliśmy od zwiedzenia kolebki Solidarności - Gdańska, którego architektura i zabytki, jak również historia trudnej drogi do wolności zrobiły na uczniach ogromne wrażenie.

Kolejnym etapem była wizyta w szkole. W ramach zajęć edukacyjnych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach teatralnych, chemicznych oraz zajęciach sportowych. Odwiedziliśmy również siedzibę Starostwa, gdzie uczniowie mogli poznać historię naszego miasta i powiatu oraz podzielić się pierwszymi wrażeniami z pobytu w Polsce.

Następnego dnia pojechaliśmy do Gdyni, gdzie pokazaliśmy naszym gościom wybrzeże klifowe, Dar Pomorza i Błyskawicę oraz zaprosiliśmy na wyprawę po świecie nauki w Centrum Eksperyment.

Kolejnym punktem wymiany była wycieczka do Szymbarku, gdzie zapoznaliśmy naszych gości z historią i kulturą Kaszub. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zwiedzić znajdujące się tam obiekty historyczne, ale również wziąć udział w wypieku chleba i przejażdżce wozem drabiniastym, w celu poznania pięknych krajobrazów ziemi kaszubskiej. Na koniec odbyła się biesiada, w czasie której mogliśmy skosztować przysmaków kuchni kaszubskiej oraz zagrać na diabelskich skrzypcach czy burczybasie.

W ostatnim dniu projektu oprowadziliśmy naszych gości po Wejherowie opowiadając o historii miasta, Kalwarii Wejherowskiej, życiu naszego założyciela Jakuba Wejhera i możliwościach spędzania wolnego czasu w naszym mieście.

Podsumowaniem projektu było przygotowanie przez uczniów plakatów, które przedstawiające to wszystko, czego nasi goście dowiedzieli się w czasie tygodniowego pobytu w Polsce.

Niewątpliwą korzyścią dla obu stron projektu było rozwijanie swoich umiejętności językowych, nawiązanie nowych relacji, akceptacja i otwartość na inność w postrzeganiu rzeczywistości.

Wizyta Włochów w Wejherowie, nie jest jednak zakończeniem projektu, ponieważ w czerwcu nasi uczniowie odwiedzą Saluzzo, gdzie również będą mogli dowiedzieć się o historii i kulturze północnych Włoch.

"Milczenie jest cnotą głupich. "
Francis Bacon
"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it. "
Aristotle