I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie poniedzialek, 24 Wrzesien 2018 r. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Wizyta we Włoszech - 2015

W dniach 13-20.05.2015 odbyła się polsko-włoska wymiana uczniowska. Udział w niej wzięli uczniowie klas 1 i 2 LO nr 1 w Wejherowie oraz uczniowie klas 3 liceum w Poppi. Plan wycieczki był dosyć obszerny, dzięki czemu udało się lepiej poznać okolicę miasta Poppi w Toskanii. Do celu dotarliśmy w środę wieczorem. Początkowo wymęczeni podróżą mieliśmy problem z przełamaniem bariery językowej, która jednak była potem całkowicie nie odczuwalna. Drugiego dnia zwiedziliśmy Poppi, a szczególną uwagę poświęciliśmy znajdującemu się tam zamkowi.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się nad pobliską rzeczkę w celach integracyjnych. W piątek rano pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do położonego niedaleko Arezzo. W sobotę początkowo pogoda nie dopisywała, ale mieliśmy warsztaty teatralne w szkole, więc nie sprawiło to większego problemu. Niedziela była dniem z rodziną. Następnego dnia udaliśmy się do Florencji. To renesansowe miasto wywarło chyba na nas największe wrażenie. Cały dzień, który tam spędziliśmy to stanowczo za mało, aby dobrze poznać to miejsce. Przedostatniego dnia mieliśmy kolejną część warsztatów teatralnych, po których udaliśmy się na lunch, a po posiłku wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę po pobliskich szlakach. Dotarliśmy do La Verny, gdzie zobaczyliśmy miejsce, w którym przez kilka lat żył św. Franciszek. Klasztor ten ze względu na swoje przepiękne położenie oraz historię był bardzo ciekawym punktem wycieczki. Wieczorem wszyscy razem udaliśmy się do Poppi na pożegnalną kolację, która u większości wzbudziła ogromne emocje. Środa była zdecydowanie najtrudniejszym dniem całego wyjazdu. Pożegnanie się z naszymi nowymi włoskimi przyjaciółmi wywołało wiele łez. Każdego jednak pocieszała myśl, że zobaczymy się wszyscy razem znowu we wrześniu, tym razem jednak w Polsce. Wymiana ta była niezwykłym doświadczeniem. Poznaliśmy cudownych ludzi oraz kulturę włoską. Każdego dnia próbowaliśmy coraz to lepszego jedzenia oraz zwiedzaliśmy przepiękne miejsca. Tydzień ten każdemu zostanie w pamięci na całe życie.

Monika Westphal- opiekunka i współorganizatorka.

"Dobry styl polega głównie na tym, że ma się coś do powiedzenia. "
Artur Schopenhauer
"By three methods we may learn wisdom: First, by reflection, which is noblest; Second, by imitation, which is easiest; and third by experience, which is the bitterest. "
Confucius
"Fliehe die Lehren jener Forscher,deren Beweisgründe nicht bestätigt werden durch die Erfahrung. "
Leonardo da Vinci
"A côté de la beauté, l'esprit et le coeur font toujours l'effet de parents pauvres. "
Etienne Rey
Qui gladio ferit, gladio perit – kto mieczem wojuje od miecza ginie.