I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie poniedzialek, 24 Wrzesien 2018 r. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Włosi w Polsce - 2015

W dniach od 14-21.09.2015 w Liceum Sobieskiego gościła grupa 19 uczniów z Liceum w Poppi we Włoszech. Jest to malownicza miejscowość w Toskanii, ok. 50km od Florencji. Wymianę zorganizowały dwie nauczycielki Sobieskiego: pani Anna Łyczkowska i Monika Westphal. Ze strony włoskiej wymianę organizowała pani Alessandra Dallari - nauczycielka języka angielskiego.

Wizyta naszych przyjaciół z Włoch stanowiła zakończenie projektu edukacyjnego, który rozpoczęliśmy w minionym roku szkolnym, kiedy to uczniowie Sobieskiego poznawali piękno i historię doliny Casentino w Toskanii.

W czasie tygodniowego pobytu pokazaliśmy naszym gościom najpiękniejsze zakątki Pomorza oraz zapoznaliśmy ich z historią regionu.

W pierwszym dniu projektu oprowadziliśmy naszych gości po Wejherowie opowiadając o historii miasta, Kalwarii Wejherowskiej, biografii naszego założyciela Jakuba Wejhera oraz bogatym życiu kulturalnym toczącym się w murach Filharmonii Kaszubskiej, gdzie uczniowie uczestniczyli również w warsztatach fotograficznych.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie kolebki Solidarności - Gdańska. Architektura, zabytki, jak również historia miasta, zrobiły na uczniach ogromne wrażenie.

Pojechaliśmy też do Gdyni, gdzie pokazaliśmy naszym gościom wybrzeże klifowe, Dar Pomorza i Błyskawicę oraz zaprosiliśmy na wyprawę po świecie nauki w Centrum Eksperyment.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był Hel, gdzie uczniowie mogli poznać florę i faunę Bałtyku zwiedzając helskie Fokarium.

Nie zapomnieliśmy również o zajęciach szkolnych. W tym roku uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji matematyki prowadzonej przez panią Annę Łyczkowską oraz uczyć się tańca w ramach zajęć pod kierunkiem pani Agnieszki Wiktor.

Podsumowaniem projektu był pokaz talentów, których nie brakowało w tegorocznej edycji wymiany polsko-włoskiej. Uczniowie zaprezentowali społeczności uczniowskiej występy aktorskie, wokalne, muzyczne i taneczne.

Niestety w poniedziałkowe popołudnie musieliśmy pożegnać naszych gości. Mamy jednak nadzieję na kontynuację współpracy i dalsze zacieśnianie relacji pomiędzy uczniami obu szkół.

Niewątpliwą korzyścią dla obu stron projektu było rozwijanie umiejętności językowych, nawiązanie nowych relacji, budowanie otwartości na różnorodność kulturową i historyczną obu krajów.

"Nie staraj się zrozumieć wszystkiego, bo wszystko stanie się niezrozumiałe. "
Demokryt
"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it. "
Aristotle
"Man muss Lehre und Leben unterscheiden. Das Leben ist bei uns ebenso schlimm wie bei den Päpstlichen. "
Martin Luther
"L'homme est une chose abjecte et vile, s'il ne s'éleve au-dessus de l'humanité. "
Séneque
O, spectaculum miserum et acerbum! - o, widowisko nędzne i przykre!