I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie niedziela, 22 Pazdziernik 2017 r. Imieniny: Haliszki, Lody, PrzybysLąwa
Informacje Aktualności Szkoły dla dorosłych Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

Wymiana młodzieży z Włochami 2017

Wymiana z Włochami trwa od 2014 r. Pierwszą szkołą z którą nawiązaliśmy kontakt to liceum z urokliwego miasteczka w Saluzzo. Położone jest ono w północno - zachodnich Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cuneo, więc nasza młodzież miała okazje przez tydzień zwiedzać tę część Italii, włącznie z Turynem i jego Muzeum Egipskim.

Rok później prowadziliśmy wymianę ze szkołą z pięknej Toskanii. Zwiedzaliśmy Florencję i starożytną Sienę.

W tym roku w kwietniu gościli nas mieszkańcy Werony, pięknego miasta nad Adygą, z własnym koloseum i osławionym balkonem Romeo i Julii.

Podczas rewizyty mieliśmy okazję pokazać Włochom nie tylko naszą szkołę, piękną, odnowioną i nowoczesną, ale nasze miasto, powiat i cały regon pomorski. Wielu Włochów, czy Hiszpanów, a nawet Niemców, którzy biorą udział w wymianie z naszą szkołą, nigdy nie byli w Polsce. Są zauroczeni i chętnie tu wracają. W tegorocznej wymianie bierze udział 20 uczniów z Włoch i 20 uczniów I LO oraz po 2 opiekunów.

Jest to wewnętrzna inicjatywa szkoły. Koszty pokrywają częściowo rodzice uczestników wymiany, dofinansowuje Starostwo na organizację wyjazdów po Kaszubach, a także Rada Rodziców ILO i Stowarzyszenie Absolwentów. Kierownikiem wymiany jest Monika Westphal, nauczycielka języka angielskiego z I LO.

Podsumowanie całości projektu oddbyło się w auli liceum, gdzie uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami zdobytymi w Polsce i we Włoszech.

Bożena Conradi - dyrektor ZSP nr 1. w Wejherowie.

Obejrzyj prezentację z wymiany

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada. "
św. Augustyn
"Be courteous to all, but intimate with few, and let those few be well tried before you give them your confidence. "
George Washington
"Die Vergangenheit enthält Lehren,die in der Zukunftihre Früchte tragen müssen. "
Honoré de Balzac, Die Physiologie der Ehe.
"La premiere femme est une esclave, la deuxieme une compagne, et la troisieme un tyran. "
Proverbe Polonais
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro. – wszędzie spokoju szukałem i nie znalazłem nigdzie, jak tylko w kątku z książką.

©ZSP nr 1 w Wejherowie - wykorzystanie informacji wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły.