I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie poniedzialek, 18 Grudzien 2017 r. Imieniny: BogusLawa, Gracjana, Laury
Informacje Aktualności Szkoły dla dorosłych Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

Wymiana młodzieży z Włochami 2017

Wymiana z Włochami trwa od 2014 r. Pierwszą szkołą z którą nawiązaliśmy kontakt to liceum z urokliwego miasteczka w Saluzzo. Położone jest ono w północno - zachodnich Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cuneo, więc nasza młodzież miała okazje przez tydzień zwiedzać tę część Italii, włącznie z Turynem i jego Muzeum Egipskim.

Rok później prowadziliśmy wymianę ze szkołą z pięknej Toskanii. Zwiedzaliśmy Florencję i starożytną Sienę.

W tym roku w kwietniu gościli nas mieszkańcy Werony, pięknego miasta nad Adygą, z własnym koloseum i osławionym balkonem Romeo i Julii.

Podczas rewizyty mieliśmy okazję pokazać Włochom nie tylko naszą szkołę, piękną, odnowioną i nowoczesną, ale nasze miasto, powiat i cały regon pomorski. Wielu Włochów, czy Hiszpanów, a nawet Niemców, którzy biorą udział w wymianie z naszą szkołą, nigdy nie byli w Polsce. Są zauroczeni i chętnie tu wracają. W tegorocznej wymianie bierze udział 20 uczniów z Włoch i 20 uczniów I LO oraz po 2 opiekunów.

Jest to wewnętrzna inicjatywa szkoły. Koszty pokrywają częściowo rodzice uczestników wymiany, dofinansowuje Starostwo na organizację wyjazdów po Kaszubach, a także Rada Rodziców ILO i Stowarzyszenie Absolwentów. Kierownikiem wymiany jest Monika Westphal, nauczycielka języka angielskiego z I LO.

Podsumowanie całości projektu oddbyło się w auli liceum, gdzie uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami zdobytymi w Polsce i we Włoszech.

Bożena Conradi - dyrektor ZSP nr 1. w Wejherowie.

Obejrzyj prezentację z wymiany

"Kto mówi, sieje, kto słucha, zbiera. "
Pitagoras
"By three methods we may learn wisdom: First, by reflection, which is noblest; Second, by imitation, which is easiest; and third by experience, which is the bitterest. "
Confucius
"Nachdem man also die Lehre durch das Wunder bewiesen hat, muss man das Wunder durch die Lehre beweisen. "
Jean-Jacques Rousseau
"Le bonheur est comme l'écho : il vous répond : mais il ne vient pas. "
Carmen Sylva
Vale et me ama – żegnaj i kochaj mnie (forma zakończenia listu)

©ZSP nr 1 w Wejherowie - wykorzystanie informacji wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły.