I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie sroda, 15 Sierpien 2018 r. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii

Wymiana młodzieży z Włochami 2017

Wymiana z Włochami trwa od 2014 r. Pierwszą szkołą z którą nawiązaliśmy kontakt to liceum z urokliwego miasteczka w Saluzzo. Położone jest ono w północno - zachodnich Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cuneo, więc nasza młodzież miała okazje przez tydzień zwiedzać tę część Italii, włącznie z Turynem i jego Muzeum Egipskim.

Rok później prowadziliśmy wymianę ze szkołą z pięknej Toskanii. Zwiedzaliśmy Florencję i starożytną Sienę.

W tym roku w kwietniu gościli nas mieszkańcy Werony, pięknego miasta nad Adygą, z własnym koloseum i osławionym balkonem Romeo i Julii.

Podczas rewizyty mieliśmy okazję pokazać Włochom nie tylko naszą szkołę, piękną, odnowioną i nowoczesną, ale nasze miasto, powiat i cały regon pomorski. Wielu Włochów, czy Hiszpanów, a nawet Niemców, którzy biorą udział w wymianie z naszą szkołą, nigdy nie byli w Polsce. Są zauroczeni i chętnie tu wracają. W tegorocznej wymianie bierze udział 20 uczniów z Włoch i 20 uczniów I LO oraz po 2 opiekunów.

Jest to wewnętrzna inicjatywa szkoły. Koszty pokrywają częściowo rodzice uczestników wymiany, dofinansowuje Starostwo na organizację wyjazdów po Kaszubach, a także Rada Rodziców ILO i Stowarzyszenie Absolwentów. Kierownikiem wymiany jest Monika Westphal, nauczycielka języka angielskiego z I LO.

Podsumowanie całości projektu oddbyło się w auli liceum, gdzie uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami zdobytymi w Polsce i we Włoszech.

Bożena Conradi - dyrektor ZSP nr 1. w Wejherowie.

Obejrzyj prezentację z wymiany

"Kto szuka prawdy, nie powinien liczyć głosów. "
Gottfried Wilhelm Leibniz
"I not only use all the brains that I have, but all that I can borrow."
Woodrow Wilson
"Wer sein eigner Lehrmeister sein will,hat einen Narren zum Schüler. "
Deutsches Sprichwort
"On promet beaucoup pour se dispenser de donner peu. "