I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie sroda, 26 Wrzesien 2018 r. Imieniny: Cypriana, Justyny, lucji

"Spacerkiem po dawnym Wejherowie" - spotkanie z Tomaszem Żmuda-Trzebiatowskim

W dniu 20.11.2012 w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy Mirosławę Niemczuk i Mariannę Predkiel. Gościem był Tomasz Żmuda-Trzebiatowski, autor m in. takich książek jak "Wejherowo na starej pocztówce", "Powiat wejherowski na dawnych pocztówkach" czy najnowszej "Spacerkiem po dawnym Wejherowie" oraz współautor "Legend ziemi wejherowskiej".

Uroczystość rozpoczęła uczennica kl. i a Laura Papka, która przeczytała fragmenty legendy o powstaniu Wejherowa . Uczniowie klas i i II wysłuchali wspomnień o związkach autora z Wejherowem oraz historii niektórych rodów i nazwisk wywodzących się z Kaszub.

Zainteresowanie historią Wejherowa rozbudziła w autorze wiele lat temu nauczycielka pani Zofia Kamińska. W latach późniejszych przerodziło się to w pasję zbierania pocztówek z Wejherowa i okolic. Dzięki kontaktom z kolekcjonerami z całego świata udało się zgromadzić zbiór liczący kilkaset egzemplarzy. Pierwsza książka "Wejherowo na starej pocztówce" w większości oparta była na zbiorach własnych autora.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna "Fotografie dawnego Wejherowa", przygotowana przez ucznia kl. II a Tomasza Szczygła oraz wystawa książek Tomasza Żmuda-Trzebiatowskiego i wydawnictw regionalnych, stanowiących materiał źródłowy do tekstów opisujących zdjęcia w książkach.

Spotkanie zakończyła wspólna fotografia autora z dyrektorem szkoły p. Bożeną Conradi i uczniami biorącymi udział w spotkaniu.

Miroslawa Niemczuk, Marianna Predkiel

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada. "
św. Augustyn
"I'm afraid that if you look at a thing long enough, it loses all of its meaning. "