I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie czwartek, 13 Grudzien 2018 r. Imieniny: Dalidy, Juliusza, lucji

Czarownica z Kaszub

W dniu 12 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Lucynę Kurpiewską - historykiem i współautorką książki "Zatrzymane w kadrze" oraz autorką opowiadań, do których czerpie inspirację ze źródeł historycznych o Wejherowie. Inicjatorkami tego wydarzenia były panie bibliotekarki: Marianna Predkiel i Mirosława Niemczuk. Pani Kurpiewska przygotowała prezentację pt. "Magia i czary, wokół opowiadań Lucyny Kurpiewskiej". Nakreśliła historię prześladowań czarownic w Europie, wspomniała o wejherowskiej czarownicy Katarzynie Willmownej i opowiedziała o zwyczajach sobótkowych panujących na Kaszubach.

Uczniowie z I klasy: Julia Lewańczyk, Karolina Procelli, Klaudia Szmidt i Jakub Lewiński zaprezentowali krótką inscenizację opartą na opowiadaniu gościa "Pani Willmowna", nagrodzonego w Wejherowskim Konkursie Literackim "Powiew Weny 2011". W ekspresyjny sposób pokazali jak dochodziło do oskarżeń o uprawianie czarów i palenia czarownic na stosie. Dramatyzm aktorów i temat prezentacji poruszył widzów, którzy mieli okazję obejrzeć nietypową lekcję historii.

"Ludziom przydałby się czasem dzień wolny od życia. "
św. Augustyn
"True friends stab you in the front. "
Oscar Wilde
"Neue Herrschaft, neue Lehrzeit. "
Deutsches Sprichwort
"Qui n'a pas l'esprit de son âge,De son âge a tout le malheur."
Voltaire
Omnes homines sibi sanitatem cupiunt, saepe autem omnia, quae valetudini contraria sunt, faciunt - wszyscy życzą sobie zdrowia, ale często robią to, co zdrowiu szkodzi