I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie poniedzialek, 18 Grudzien 2017 r. Imieniny: BogusLawa, Gracjana, Laury
Informacje Aktualności Szkoły dla dorosłych Rada rodziców Rekrutacja Historia szkoły 150-lecie szkoły Sobieski w Europie Konkursy Imprezy Serwisy wydzielone

Spotkanie z Kingą Baranowską

14 marca 2017 roku nasze liceum odwiedziła jego absolwentka, wybitna polska himalaistka Kinga Baranowska. Jest ona zdobywczynią dziewięciu ośmiotysięczników. Jako pierwsza Polka weszła na szczyty Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzonga. W auli naszej szkoły odbyło się spotkanie, na które chętnie przybyli uczniowie zaciekawieni postacią Kingi Baranowskiej, chcący dowiedzieć się, jak to jest, zdobyć najwyższe szczyty świata.

Himalaistka opowiedziała nam o wyprawie z 2009 roku, na swój najwyższy zdobyty szczyt Kanczendzonga, znajdujący się 8598 m nad poziomem morza. Dowiedzieliśmy się, ile trzeba mieć determinacji i chęci, aby zorganizować całą wyprawę. Baranowska opowiedziała krok po kroku jak wyglądają przygotowywania do takiej ekspedycji, jak ważna jest dobra kondycja, w jaki sposób pozyskać środki pieniężne na wyjazd, jak zorganizować transport do Nepalu. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadań, jak polska ekipa musiała dogadywać się z tamtejszą ludnością, której kultura znacznie różni się od tej, w której my żyjemy. Fascynująca była dla nas relacja z wchodzenia na Kanczendzongę, nikt z nas nie sądził, jak długo może ono potrwać i jak naprawdę wygląda. Dzięki Pani Kindze dowiedzieliśmy się, jak żyje się w obozie na wysokości 7 tysięcy metrów nad poziomem morza, jak zaaklimatyzować się do otoczenia na kolejnych wysokościach, na których jest coraz mniej tlenu i jak ważne jest aby mieć zaufanego partnera wyprawy, na którego można liczyć w trudnych sytuacjach. Podczas tego spotkania podziwiać mogliśmy również fascynujące zdjęcia i filmy przedstawiające Nepal, a także wyczerpującą drogę na szczyt Kanczendzongi.

Ważne były dla nas słowa Kingi Baranowskiej o tym, aby robić w życiu to, co się naprawdę kocha, aby spełniać swoje marzenia, gdyż tylko wtedy będziemy czuli się spełnieni, czego najlepszym przykładem jest sama himalaistka. Było to niewątpliwie ciekawe spotkanie z osobą, która tak jak my uczyła się w murach tej szkoły, a dziś może być dla nas autorytetem i przykładem, jak pokonywać własne słabości i dążyć do wyznaczonego celu.

Aleksandra Wolińska, kl. III d

"Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy. "
Sokrates
"I'm afraid that if you look at a thing long enough, it loses all of its meaning. "
Andy Warhol
"Jede Minute, jeder Mensch,jeder Gegenstand kann dir eine nützliche Lehre, wenn du sie nur zu entwickeln verstehst. "
Heinrich von Kleist
"N'entretiens pas l'espoir de ce qui peut etre espéré. "
Pytagore
Nec locus ubi Troia - nie ma śladu gdzie była Troja

©ZSP nr 1 w Wejherowie - wykorzystanie informacji wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły.