I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie sobota, 21 Lipiec 2018 r. Imieniny: Danieli, WawrzyNca, Wiktora

Spotkanie z prof. dr hab. Stanisławem Ilnickim

W ramach obchodów jubileuszu 160-lecia utworzenia zasłużonego dla Pomorza Gdańskiego Gimnazjum i Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie, z inicjatywy dyrektor Liceum Pani mgr Bożeny Conradi, w dniu 16 marca 2018 r. odbyło się spotkanie uczniów klas maturalnych szkół ogólnokształcących Wejherowa z wybitnym absolwentem, matura 1959 r., Stanisławem Ilnickim, profesorem Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Celem spotkania, zatytułowanego "Jak zostać lekarzem i oficerem Wojska Polskiego - jednocześnie", było przedstawienie maturzystom wielostronnych zalet wojskowych studiów medycznych oraz perspektyw rozwoju zawodowego i osobistego po ich ukończeniu.

Prof. Ilnicki przedstawił prezentację ilustrującą swoją drogę życiową - od ucznia liceum do zawodu wojskowego psychiatry.

Zaproszeni lekarze wojskowi - kmdr prof. Romuald Olszański szef Zakładu Medycyny Morskiej i Hiperbarycznej WIM, kmdr ppor. lek. wet. Jacek Kasprzyk i kpt lek. Adam Włodarczyk ze Służby Zdrowia Marynarki Wojennej - na swoim przykładzie wykazali, że służba wojskowa nie zamyka drogi do specjalizacji klinicznych i pracy naukowej.

Studenci Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - sierż pchor. Maciej Pożeg, sierż. pchor. Aleksandra Cisowska, st. kpr. pchor. Marta Wysocka, kpr. pchor. Magdalena Kapczuk i kpr. pchor. Agnieszka Kolasińska z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego im. gen. dr. med. Stefana Hubickiego w Łodzi, opisali interesująco egzaminy wstępne i przebieg studiów.

Przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gdyni mjr Grzegorz Nowak udzielił informacji, jak starać się o przyjęcie na studia wojskowe.

Uczestnicy spotkania gromkimi oklaskami nagrodzili prelegentów za ciekawe wystąpienia.

Na zakończenie spotkania, Paulina Czerwionke - tegoroczna maturzystka, skierowała do prof. Stanisława Ilnickiego następujące słowa: "W imieniu wszystkich zebranych tutaj uczniów, chciałybyśmy serdecznie Panu podziękować za wzbudzenie w nas potrzeby kształtowania swojej ścieżki życiowej, rozwijania pasji i zainteresowań. Najbardziej jednak wdzięczni jesteśmy za podzielenie się z nami Pana historią, niezwykle wzruszającą i przede wszystkim pouczającą. Pokazał nam Pan, że musimy nieustannie walczyć na wielu frontach, abyśmy stali się wartościowymi i spełnionymi ludźmi".

Przeczytaj artykuł o tym wydzarzeniu z czasopisma "Skalpel" - kliknij tutaj

"Psia buda nie jest najlepszym miejscem do przechowywania kiełbasy. "
przysłowie duńskie
"We would like to live as we once lived, but history will not permit it. "