I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie piatek, 16 Listopad 2018 r. Imieniny: Edmunda, Marii, Marka

Narodowe Czytanie 2016
Henryk Sienkiewicz
Quo vadis

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego po raz kolejny wzięło udział w "Narodowym czytaniu", w którym uczestniczy prawie od początku.

3 września 2016 r., w godz. od 10:00 do 12:00 w auli liceum "Sobieskiego" zostały odczytane i  zainscenizowane fragmenty "Quo vadis" H.Sienkiewicza.

Tego dnia cała Polska spotkała się z literaturą stworzoną przez laureata nagrody Nobla za całokształt twórczości, dzięki czemu jego[powieści, a zwłaszcza Quo vadis, doczekały się tłumaczeń na wiele języków. w hołdzie temu wybitnemu ambasadorowi literatury polskiej na świecie przedstawiliśmy fragmenty również w językach obcych: w j.francuskim, angielskim i rosyjskim.

Teksty czytali dyrektorzy, nauczyciele, rodzice, uczniowie i absolwenci liceum "Sobieskiego" oraz goście specjalni- przedstawiciele władz samorządowych Powiatu wejherowskiego: Gabriela Lisius i Wojciech Rybakowski. Inscenizacje wybranych scen zaprezentowali członkowie Teatru "Prawie Lucki" i studenci krakowskiej PWST- nasi absolwenci. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie naszego liceum. Narratorzy przedstawili genezę powieści noblisty wzbogaconą projekcją fragmentów ekranizacji "Quo vadis". Na zakończenie Widzowie wzięli udział w konkursie pięknego czytania. Nagrody ufundowane przez Wejherowskie Centrum Kultury oraz prywatnych sponsorów wręczyła starosta Gabriela Lisius. Reżyserem spektaklu była Edyta Łysakowska -Sobiczewska .Wszystkim wykonawcom dyrekcja Liceum podziękowała białoczerwonymi różami i dyplomem z pieczęcią, otrzymaną z kancelarii prezydenta Rzeczpospolitej.

"Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi. "
Platon
"Society has always seemed to demand a little more from human beings than it will get in practice. "
George Orwell