I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie poniedzialek, 16 Lipiec 2018 r. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Narodowe Czytanie 2016
Henryk Sienkiewicz
Quo vadis

Tradycji stało się zadość, a dobre tradycje należy zachować, dlatego I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego wraz z Wejherowskim Centrum Kultury po raz kolejny weźmie udział w "Narodowym czytaniu", zapoczątkowanym przez prezydenta B. Komorowskiego, a kontynuowanym przez obecną parę prezydencką.

3 września br., w godz. od 10:00 do 13:00 w auli liceum "Sobieskiego" zostaną odczytane i zainscenizowane fragmenty "Quo vadis" H.Sienkiewicza. Chcielibyśmy zachęcić do zapoznania się bądź przypomnienia sobie powieści, w której każdy współczesny odbiorca może znaleźć coś uniwersalnego, np. walkę dwu światów z których jeden był potęgą rządzącą i wszechmocą machiny administracyjnej - drugi reprezentował wyłącznie siłę duchową - jak pisał autor- lub siłę uczucia bądź destrukcyjną moc szybko rozprzestrzeniającego się zła, drzemiącego w jednym człowieku. Być może niejeden uczestnik spotkania zada sobie pytanie "Quo vadis, Europo"?

Ponieważ powieść Sienkiewicza została przetłumaczona na ponad 50 języków, będziemy prezentować wybrane fragmenty także w j.francuskim, angielskim i rosyjskim.

Teksty czytać będzie Dyrekcja, nauczyciele, rodzice, uczniowie i absolwenci liceum "Sobieskiego" oraz goście specjalni- przedstawiciele władz samorządowych Powiatu wejherowskiego: Gabriela Lisius i Wojciech Rybakowski oraz wójt Linii- Bogusława Engelbrecht. Inscenizacje wybranych scen zaprezentują członkowie Teatru "Prawie Lucki" i studenci krakowskiej PWST - nasi absolwenci. Oprawę muzyczną zapewnią uczniowie naszego liceum. Występom towarzyszyć będzie prezentacja mini wykładów na temat genezy powieści noblisty oraz projekcja fragmentów ekranizacji "Quo vadis". Uczestników spotkania zachęcimy do wzięcia udziału w konkursie pięknego czytania. Nagrody ufundowała Dyrekcja liceum "Sobieskiego" i Wejherowskiego Centrum Kultury.

Jeżeli dopisze pogoda, czytanie będziemy kontynuować na skwerze, przy ławeczce R.Osowickiej, by jeszcze raz mogła posłuchać pięknej mowy polskiej.

Mamy nadzieję, że to spotkanie z literaturą zrealizuje cel, jaki stawia uczestnikom "Narodowego czytania" Prezydent RP - Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

Serdecznie zapraszamy na intelektualną podróż do starożytnego Rzymu.

"Człowiekowi mądremu cała ziemia jest dostępną, gdyż ojczyzną szlachetnej duszy jest cały świat. "
Demokryt
"Genius is more often found in a cracked pot than in a whole one. "
E. B. White