W piątek 11 października 2013 r, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego obchodziliśmy kolejny Dzień Języków Obcych. Inspiracją był Europejski Dzień Języków, ustanowiony przez Komisję Europejską w 2001 roku. Była to doskonała okazja nie tylko do promowania nauki języków obcych, ale także do ukazania różnorodności językowej narodów naszego kontynentu i kształtowania postawy zrozumienia i tolerancji.

01

W tym roku Dzień Języków miał szczególnie bogaty program. Można było zapoznać się z ofertą szkoły dotyczącą nauki języków obcych (tablice informujące o wymianach polsko-niemieckiej i polsko-francuskiej, spotkaniach międzynarodowych w Europa Haus, certyfikatach językowych FCE, CAE oraz Goethe Insitut. Przedstawiono prezentacje dotyczące wycieczek krajoznawczo-edukacyjnych do Anglii i Szkocji . Młodzież miała okazję rywalizować w konkursie wiedzy o historii Niemiec oraz konkursie wiedzy o Wielkiej Brytanii. Przy stoisku księgarni językowej English Unlimited uczniowie mogli zapoznać się z nowościami wydawniczymi oraz zakupić podręczniki, repetytoria oraz słowniki po obniżonej cenie.

02

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego Dnia Języków Obcych był udział gości specjalnych - dr Dusana Paździerskiego oraz Howarda Bridgesa. Podczas prelekcji dr Dusana Paździerskiego, adiunkta w Katedrze Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, uczniowie zapoznali się z kulturą i geografią Serbii. Kolejny gość specjalny, Howard Bridges (pseudonim artystyczny Mighty Howard), jest wokalistą, wykonawcą muzyki reggae, autorem tekstów, kompozytorem oraz założycielem grupy Mighty Howard& The Motivators, grającej reggae z elementami jazz, soul, funky i hip hop. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z Howardem - wysłuchać jego koncertu, zapoznać się z jego twórczością, a także porozmawiać w języku angielskim.

Projekt powstał z inicjatywy nauczycieli języka angielskiego - Dominiki Serowy-Talarowskiej oraz Lucyny Grzenkowicz przy współpracy pozostałych nauczycieli języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Obchody Dnia Języków cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszego liceum. Należy dodać, że właśnie dzięki ich zaangażowaniu udało się tak ciekawie przeprowadzić wiele punktów naszego programu. Mamy nadzieję, że w następnych latach , również uda nam się połączyć zabawę z nauką dla naszej młodzieży.

03

Opracowała: Lucyna Grzenkowicz