Menu:
|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

Program I OPMFT

PIĄTEK

  1. Agnieszka Skawińska - Teatr SamWsobie
    Teatr SamWsobie powstał w maju 2006 r. z inicjatywy Ludwika Bacha, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Rumi i byłej aktorki teatru "Eksces", Agnieszki Skawińskiej. Teatr działa od niedawna i liczy dwie osoby, które mimo krótkiego czasu działania mogą się już pochwalić sukcesem: II miejsce na Wojewódzkim Konkursie Teatrów Szkolnych "Niebieskie Tarcze", w 2006r.
  2. Marta Apanowicz - "Inaczej się nie nazywam"
    Marta pochodzi z Sokółki, gdzie udzielała się w szkolnym kabarecie. W Teatrze "Prawie Lucki" pojawiła się w zeszłym roku i od razu podbiła serca Lucków dużym poczuciem humoru, ciekawymi pomysłami i optymistycznym nastawieniem do świata. Bardzo poważnie podeszła do obowiązków aktorskich i z zapałem przystąpiła do pracy nad monodramem opartym na tekście Leszka Kołakowskiego "Modlitwa Heloizy, kochanki Piotra Abelarda, kanonika i teologa".
  3. W rozproszeniu i Bez nazwy - tandem z Rumi - Ogród sztuk
    Pierwszy zespół działa pod kierunkiem pana Tomasza Jurkiewicza, przy Ośrodku Pracy Pozaszkolnej, drugi - w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 pod opiekuńczymi skrzydłami p.Małgorzaty Meronk. W ostatnim czasie widzowie mogli oglądać spektakle: Przecież warto dla tych paru groszy wg A. Biziuk, Próby I i II wg Schaeffera, we współpracy z Małgorzatą Meronk Śpiewanki Zaklęte wg J. Kulmowej oraz Ogród sztuk.
    Grupa brała udział w różnych przeglądach, często odnotowując sukcesy, między innymi wyróżnienie na IV Powiatowym Przeglądzie Teatralnym w Redzie, dwukrotnie I miejsce w Rumskich Spotkaniach Teatralnych, II miejsce na IV Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych im.A.Luterka, II miejsce w Gdańskich Spotkaniach Kabaretów Szkolnych. W czerwcu br zjednoczone siły rumskich zespołów zdobyły II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym o nagrodę Bursztynowej Maski.
  4. Teatr KontemPlujący - Gaz
    Teatr działa przy Klubie Garnizonowym "Reduta" w Słupsku. Mówią o sobie, że są teatrem publicystyki. Spektakl Gaz otrzymał już w 2006 r II nagrodę w XXVI Przeglądzie Amatorskich Zespołów Scenicznych POW w Toruniu oraz wyróżnienie w Przeglądzie Form Teatralnych WP w Przemyślu.
    Fabuła spektaklu nawiązuje do fali terroryzmu ostatnich lat. Sam spektakl oscyluje na granicy snu i rzeczywistości. Przekracza delikatną barierę między aktorem a widzem. Można go umieścić w kategorii absurdu.
    Przedstawienie wyreżyserowała opiekunka artystyczna grupy i zarazem jej szef, Joanna Stoike - Stempkowska. Autorem scenariusza jest Szymon Wróblewski.
  5. Zespół teatralny Impuls - Druga strona
    Zespół powstał przy Prywatnym Zespole Szkół "Prymus" w Kościerzynie. Specjalizuje się w teatrze żywego planu. Członków zespołu interesują problemy współczesnej młodzieży - jej światopogląd, problemy: uzależnienia, samobójstwa, przynależność do różnych grup. Starają się pokazać je w nowym świetle.
    Grupa jest laureatem 12 Ogólnopolskiego Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu w 2004 roku jak i pierwszego miejsca w etapie rejonowym i wojewódzkim Wojewódzkiego Konkursu Teatrów Szkolnych "Niebieskie Tarcze" w roku 2000 i 2003. Spektakl Druga strona wyreżyserował opiekun zespołu - pana Dariusza Troka. Oprawę plastyczną i muzyczną zapewniła Joanna Szwed.
  6. Anna Kapuścińska- Teatr SamWsobie - Kolczyki Izoldy
    Anna Kapuścińska to druga dziewiętnastolatka, członkini grupy Teatr SamWsobie, o którym opowiedzieliśmy na początku naszego spotkania. Dołączyła do Agnieszki Skawinskiej z - jak mówi założycielka teatru - głową pełną pomysłów. Zdobyła już II miejsce na festiwalu Niebieskie Tarcze.
  7. Teatr "Prawie Lucki" - "Awiacja"
    Rozpoczął swą działalność w 1998r, ale w obecnym składzie bawi się w teatr od roku. Członkowie zespołu podkreślają, że choć poważnie podchodzą do sztuki aktorskiej, na I miejscu stawiają chęć wspólnej pracy nad tekstem, wspólne wyjazdy z własnymi spektaklami, jak na spektakle cudze i wspólne spotkania w piwnicy liceum "Sobieskiego", gdzie odbywają się próby.
    Na swoim koncie mają kilka sukcesów - nagrody w konkursach ogólnopolskich, jak i wojewódzkich, ale wolą występy poza konkursem, dlatego chętnie pojawiają się na spotkaniach teatralnych w Starogardzie Gdańskim, Sopocie czy w Poznaniu.
    Kochają teksty Tadeusza Różewicza i najczęściej je wystawiają, ale raz postanowili wykorzystać tekst współczesnego dramaturga - Krzysztofa Bizio, który, wg nich, prezentuje to, co przydarzyć się może każdemu, kto marzy o wolności.
  8. Teatrzyk Błękitnego Czasu z Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie - Ciemniejsze niebo
    Teatr magiczny, jak i jego nazwa. Pod opieką pani Krystyny Cyberskiej wyczarowuje niezwykłe klimaty. Odbiorców sztuk najbardziej fascynuje pomysłowość członków zespołu, którzy nawet zwykły przedmiot zamieniają w dzieło sztuki i nadają mu szereg nowych znaczeń. Na swym koncie zespół ma wiele nagród, jest także laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Teatrów Szkolnyych o Nagrodę Bursztynowej Maski. Warto nadmienić, że Pani Cyberska od wielu lat, z wielkim uporem i poświęceniem, na przekór trudnościom organizuje eliminacje wojewódzkie tego konkursu
  9. "Grupa Teatralna "Klaki" - "Ścinanie kani"
    Powstała kilka lat temu w Zespole Szkół w Lini. Opiekunem grupy, a zarazem reżyserem jest pani Tamara Jabłońska. Grupa "Klaki" nie aspiruje do miana teatru regionalnego, jednakże w ostatnim czasie częściej sięga po repertuar kaszubski. Komedia "A la weter ja!" oraz kaszubska wersja "Kopciuszka" są tego doskonałym przykładem. Proza Jana Dżeżdżona i rodzimy humor w połączeniu ze spontanicznością młodych aktorów z Lini przynosi nadspodziewane efekty." - taką informację można było przeczytać w kurierze Starostwa Powiatu wydanym z okazji Dni Kultury Powiatu.
    Przed Państwem zaprezentuje się także zespół pana Łukasza Jabłońskiego ze szkoły podstawowej w Niepoczołowicach. Sądzimy, że uwagi na temat zespołu pani Tamary Jabłońskiej, będą prawdziwe i w odniesieniu do grupy pana Łukasza. Jego uczniowie również sięgają do folkloru i prezentują kaszubskie obyczaje, czego dowodem spektakl "Ścinanie kani". Na czym polega ów zwyczaj dowiedzą się ci, którzy będą z uwagą śledzić poczynania młodych aktorów.
  10. Forum dyskusyjne

SOBOTA

  1. Teatr Krzyk - Szepty
    Teatr pracuje przy Ośrodku Kultury Gminy i Miasta w Maszewie, niewielkiej zachodniopomorskiej miejscowości, liczącej trzy i pół tysiąca mieszkańców. Założony został w 2002 roku przez aktora goleniowskiego Teatru Brama , absolwenta Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Marka Kościółka.
    Teatr skupia się przede wszystkim na pracy laboratoryjnej i aktorskiej. Porusza problemy człowieka, bada jego uwikłanie w przestrzeni, w której musi się poruszać. Interesują go aspekty społeczne, kulturowe i polityczne wynikające ze zderzenia człowieka z realnością świata.
    Teatr ten zdobył wiele nagród ogólnopolskich kontrowersyjnym i ważnym spektaklem "Głosy", opartym na wydarzeniach w toruńskim technikum na lekcji języka angielskiego. Przypomnijmy, że lekcja przerodziła się w znęcanie fizyczne i psychiczne nad nauczycielem.
  2. Zespół teatralny W sam raz - "Oczyszczenie"
    Grupa teatralna działa przy Zespole Placówek Szkolno - Wychowawczych w Głogowie. W skład zespołu wchodzi 8 osób w wieku od 8 do 20 lat. Uzyskali oni wyróżnienie w I Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Teatralnych pt. "Porozmawiajmy o AIDS", II nagrodę na XLI (41) Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Teatralnych we Wrocławiu oraz wyróżnienie na Przeglądzie Zespołów Teatralnych pt." Bawimy się w teatr" w Jaworznie.
  3. Chojnickie Studio Rapsodyczne - "Lekcja Ionesco"
    Grupa działa przy II liceum Ogólnokształcącym w Chojnicach. Jak sami mówią, nazwa zespołu wywodzi się z tradycji słowa mówionego. Studio zajmuje się najczęściej pracą nad słowem mówionym i w tej kategorii odnosi najczęściej sukcesy. Zdobyli miedzy innymi II nagrodę na wojewódzkim etapie OKRu (Magda Domka) oraz II i III nagrodę w Ogólnopolski Konkursie Recytatorskim o Nagrodę "Marcinowego Lauru"( Marta Kurzak, Łukasz Szajnaj); wreszcie I nagrodę w finale OKRu w Słupsku (Grzegorz Szlanga).
  4. Zespół Dramlit- Polacy na WC 2006, czyli nareszcie odetchniemy z ulgą, Bravo Girl i Sesja
    Zespół powstał przy III Liceum Ogólnokształcącym imienia Unii Lubelskiej w Lublinie. Czworo młodych ludzi pod opieką Katarzyny Dumy tworzy kabaret.
  5. Teatr "Licho" - Szłość samojedna
    Patronem zespołu jest Starogardzkie Centrum Kultury . Przyjechali do nas ze spektaklem Szłość samojedna wg Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Ewy Czuby. Większość członków teatru rozwijają swe umiejętności aktorskie na zajęciach od 3 lat. Młodzi aktorzy brali udział w Starogardzkich Szrankach Teatralnych, Sopockim Festiwalu Teatralnym, Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym 'Niebieskie Tarcze' w Gdańsku.
  6. Zespół teatralny Maska - "Stojąc przed wyborem"
    Członkami zespołu są uczniowie Publicznego gimnazjum nr 1 w Piszczacu , niedaleko Białej Podlaski, w województwie lubelskim. Grupa liczy 12 osób, opiekują się nimi panie Beata Samojluk i Monika Owczarek.
  7. Antonina Kaiser - monodram "Prywatny świat"
    Jest to monodram oparty na powieści W.Whortona "Spóźnieni kochankowie". Reżyserem i autorem scenariusza jest Ewa Czuba. Pani A. Kaiser wielokrotnie występowała w finałach OKR-u, na Barbórkowych Spotkaniach Teatralnych otrzymała nagrodę za grę aktorską. W zeszłym roku p.Kaiser obchodziła 10-lecie swej pracy na scenie. W Starogardzie Gdańskim prowadzi kabaret "Po prostu one".