Menu:
|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

XII Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych
im. Adama Luterka (XII OPMFT "Luterek")
Wejherowo, 16-18 listopada 2017 r
"Rodzina, ach, Rodzina"

Szanowni Instruktorzy, Opiekunowie amatorskich zespołów teatralnych i Ty, młody człowieku, który lubisz poszukiwać, dociekać, kreować i występować!

"Rodzina, rodzina, rodzina, ach rodzina. /Rodzina nie cieszy, nie cieszy, gdy jest,/ Lecz kiedy jej ni ma /Samotnyś jak pies." - śpiewali onegdaj Starsi Panowie Dwaj, czyli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, twórcy być może nieznani młodemu pokoleniu. Czas więc poznać lub odświeżyć wiedzę na temat ich "prorodzinnej" piosenki mówiącej o zaletach kontaktu z bliskimi. A okazją do rozmowy będzie zbliżające się wielkimi krokami kolejne, późnojesienne spotkanie amatorskich zespołów teatralnych i monodramistów w grodzie Wejhera. Spieszymy więc z informacją, że już dziś organizatorzy, czyli Wejherowskie Centrum Kultury i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie, nie bacząc na humory pogody, kłopoty finansowe i inne wydarzenia, pełni entuzjazmu oraz wiary w sens teatralnych działań, zapraszają na XII Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka (OPMFT "Luterek"), który odbędzie się w dniach 16-18 listopada 2017 r. w Filharmonii Kaszubskiej oraz w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.

Tegorocznym mottem naszego Przeglądu chcemy Was zachęcić do prezentacji spektakli na temat RODZINY. Temat rzeka! Motyw pojawiający się w literaturze i sztuce chyba od początków istnienia ludzkości, a więc jest w czym wybierać. Wierzymy w Waszą intuicję i inwencję. Możecie ukazać rodzinę tradycyjną, współczesną, "mieszaną", wielopokoleniową, wielokulturową itp..., sięgając po różne gatunki czy formy (tragifarsa, komedia, tragedia, groteska), różne style i różnych twórców. Możecie sięgnąć po teksty prześmiewcze, dramatyczne, fantastyczne znanych lub nieznanych autorów. A może pokusicie się o napisanie własnego, oryginalnego scenariusza, tak jak zrobiła to ostatnio Grupa KOD z Dębna, czym oczarowała jurorów oraz widzów zeszłorocznego "Luterka". Nie zamierzamy Wam podpowiadać sposobu realizacji tematu, wszak należycie do grupy ludzi kreatywnych i bystrych obserwatorów świata!

Ponieważ zmiany, jakie wprowadziliśmy w zeszłym roku, sprawdziły się i podobały uczestnikom, dlatego chcielibyśmy powtórzyć pomysł. W tym roku każdy uczestnik powinien znać tekst piosenki Kabaretu Starszych Panów "Rodzina", gdyż na nim zbudujemy wspólny spektakl, rodem z teatru muzycznego, który będzie powstawać podczas warsztatów prowadzonych pierwszego i drugiego dnia przeglądu (stąd konieczność Waszej obecności podczas wszystkich prezentacji i warsztatów). Staramy się co roku organizować warsztaty ćwiczące różne umiejętności. W tym roku stawiamy ponownie na ćwiczenie głosu i wykorzystanie Waszych zdolności muzyczno-wokalnych. Nie, nie mówcie, że nie potraficie śpiewać lub prowadzić melorecytacji. Starannie dobrani Mistrzowie wykażą, że "Śpiewać każdy może" i nieważne, jaki będzie efekt, skoro "nie o to chodzi, jak co komu wychodzi". Wam na pewno i tak wyjdzie coś wspaniałego, o czym przekonaliśmy się na koncercie finałowym w zeszłym roku. Mamy nadzieję, że taka zmiana nakłoni Was do spędzenia trzech dni w naszym otwartym na ludzi kochających teatr grodzie Wejhera.

"Luterkowy" plan działania

W czasie uroczystej inauguracji Prezydent Miasta i Starosta Powiatu przekażą Wam na trzy dni insygnia swej władzy. Następnie zostanie odczytany "Kodeks Ludzi Teatralnie Zakręconych", co pociągnie za sobą konieczność złożenia pewnej przysięgi. Po miłym przywitaniu zaprosimy na dwudniowe konkursowe prezentacje i warsztaty. W czasie przerw będziecie mogli posłuchać mini-koncertów, zobaczyć wystawę zdjęć wykonanych w czasie Waszych prezentacji konkursowych, prace nagrodzone w Interdyscyplinarnym Konkursie pt. "Rodzina, ach, Rodzina" wymienić opinie na temat obejrzanych spektakli, zaprzyjaźnić się, pozyskać adresy świeżo poznanych aktorów, wziąć udział w spotkaniu integracyjnym. W piątek i sobotę poczytacie festiwalową gazetkę "Świt", którą i Wy będziecie mogli redagować wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Uczniowie klasy medialnej będą Was zaczepiać i namawiać do udzielenia wywiadu. Czeka Was także spotkanie z jurorami, którzy pochwalą to, co dobre, a wytkną błędy, bo taka ich rola. Czas umilać Wam będą pokazy dekorowania potraw przygotowane przez uczniów szkoły gastronomicznej. Przez cały czas trwania przeglądu foyer Filharmonii Kaszubskiej - Wejherowskiego Centrum Kultury zdobić będą plakaty reklamujące Wasze spektakle lub obrazy z Waszym logo, które zgodnie z tradycją, należy przywieźć ze sobą. Będą one stanowiły widoczny znak naszego Przeglądu oraz reklamę dla wykonawców i miejsc, z których przyjeżdżacie. Zadbajcie o ciekawą wystawienniczo formę tychże. Na zakończenie naszych spotkań, w czasie gali finałowej, kiedy to poznacie zwycięzców (a do nich należą wszyscy występujący!), wysłuchacie nowych wykonań piosenki "Rodzina, ach, Rodzina". Wierzcie nam, to bardzo wzruszające i sympatyczne podsumowanie całego teatralnego spotkania. Tylko zechciejcie zostać z nami do końca! Aby tak się stało, nasz Przegląd rozpoczynamy w tym roku już w czwartek!