Menu:
|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

Słowo wstępne na II OPMFT

Znowu spotykamy się na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych.

W tym roku "Luterek" jest realizowany w ramach projektu "Tryptyk: Wyspiański w Grodzie Wejhera". Choć II OPMFT został poświęcony twórczości Wyspiańskiego, imię patrona Przeglądu pozostało niezmienione. Inaczej być nie mogło! Duch twórczy Adama Luterka - tego niezwykłego nauczyciela jest obecny na naszych teatralnych spotkaniach od 1998 r, czyli od pierwszego, wtedy jeszcze powiatowego, Przeglądu.

Zeszłoroczny I OPMFT miał dla nas szczególnie znaczenie, gdyż udało nam się zaprosić do Wejherowa zespoły teatralne z całej Polski: z Chojnic, Piszczaca, Słupska, Maszewa, Głogowa, Stargardu Gdańskiego, Sopotu, Rumi, Kościerzyny.

Zachęceni sukcesem złożyliśmy w Ministerstwie kolejny projekt, tym razem w ramach obchodów "Roku Wyspiańskiego" i dzięki temu możemy gościć Was kolejny raz.

W tym roku staraliśmy się zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się twórczością S.Wyspiańskiego. Efektem naszych zamierzeń są zgłoszone na II OPMFT spektakle, które są uwspółcześnioną wersją dramatów tego najwybitniejszego twórcy dramatów o Polsce.

Będą Państwo mogli zobaczyć fragmenty "Wesela", "Klątwy", "Wyzwolenia", a także spektakl prezentujący sylwetkę twórczą autora. Repertuar ambitny, ale wierzymy, że młodzi aktorzy doskonale poradzą sobie z "teatrem ogromnym" Wyspiańskiego. Oczywiście, w czasie Przeglądu zostaną również zaprezentowane spektakle innych, nie mniej interesujących pisarzy i dramaturgów.

Przeglądowi towarzyszy wystawa najciekawszych prac nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Wyspiański - Cztery żywioły" (I część Tryptyku). W grudniu odbędzie się Konferencja Literacka "Przy wielkim czynie i przy wielkim dziele" (III część Tryptyku), poświęcona twórczości S.Wyspiańskiego.

Zapraszając na imprezy poświęcone obchodom "Roku Wyspiańskiego" w Wejherowie, życzymy wszystkim uczestnikom niezapomnianych przeżyć, dobrej zabawy i nowych przyjaźni.