Menu:
|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

Protokół z posiedzenia jury
III Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka
w Wejherowie
w dniach 07-09.11.2008 r.

Jury w składzie:

  • Henryk Dąbrowski - przewodniczący jury
  • Bożena Suchocka-Kozakiewicz - członek jury
  • Ula Kijak - członek jury
po obejrzeniu 21 prezentacji, w tym 16 spektakli zespołowych i 5 teatrów jednego aktora postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii Spektakli Zespołowych:

GRAND PRIX (Nagrodę Główną Festiwalu) otrzymuje grupa teatralna "Bez maski" z Choczni za spektakl "Bambuko, czyli skandal w krainie gier" w reżyserii Alicji Kani.

I nagroda została przyznana Teatrowi "Prawie Luckiemu" z Wejherowa za spektakl "Nuda" pod opieką artystyczną Edyty Łysakowskiej-Sobiczewskiej.

II nagrody jury nie przyznało.

III nagrodę otrzymuje grupa teatralna "Cicho sza" z Lublińca za spektakl "Labirynt nad morzem - historia Minotaura" w reżyserii Bożeny Jaskulskiej i Bogusławy Zielińskiej-Lisakowskiej.

Wyróżnienie w kategorii spektakli zespołowych za poszukiwanie współczesnego indywidualnego języka teatralnego otrzymują zespoły: "Bez nazwy" i "W rozproszeniu" z Rumi za przedstawienie "Salon gier (nie) automatycznych" pod opieką artystyczną Małgorzaty Meronk i Tomasza Jurkiewicza.

Ponadto jury przyznało 5 wyróżnień indywidualnych:

  1. za interpretację wierszy Zbigniewa Herberta w spektaklu "Przesłanie poety - ja i świat" - Michałowi Sieniawskiemu z grupy teatralnej "Maska" z Barlinka;
  2. za interpretację postaci Ministra w spektaklu "Lustro" - Bartłomiejowi Bachowi z Pijarskiej Grupy Teatralnej JBT z Bolszewa;
  3. i 4. za stworzenie brawurowych ról Podkolesina i Koczkariowa w spektaklu "Ożenek" w reżyserii Joanny Buksy i Katarzyny Kowalczyk aktorskiemu duetowi: Łukaszowi Handzelowi i Arturowi Skawskiemu z grupy teatralnej "Enigma" ze Skomielnej Białej;
  4. za wnikliwą analizę tekstów Zbigniewa Herberta w spektaklu "Przesłanie poety - ja i świat" koła teatralnego "Maska" z Barlinka Monice Goryńskiej - opiekunce i reżyserce spektaklu.

W kategorii Teatru Jednego Aktora:

Jury nie przyznało GRAND PRIX.

Nagrodę w tej kategorii otrzymuje Aleksandra Kania z Chojnic za przedstawienie "(Wy)łuskanie" wg "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Grzegorza Szlangi.

Dwa wyróżnienia przypadły:

  1. Marcie Piaseckiej z Wejherowa za wysoką dyscyplinę i czystość scenicznego wyrazu w spektaklu "Kołysanka" Samuela Becketta;
  2. Karolowi Płotce z Lęborka za bogactwo środków wyrazowych i organiczną obecność na scenie w spektaklu "Szachy".

Jury docenia wysiłek włożony przez wszystkich uczestników w przygotowanie i oprawę sceniczną spektakli konkursowych. Odnosi się to szczególnie do tych zespołów, które podjęły się opracowania i przybliżenia twórczości Zbigniewa Herberta. III Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych zaowocował aż 9 takimi prezentacjami. Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody specjalne za realizacje inspirowane twórczością Zbigniewa Herberta:

  1. Grupie Teatralnej "Na bosaka" z Koszalina za spektakl "Dekalog wg Herberta" w reżyserii Marzeny Wysmyk;
  2. Pijarskiej Grupie Teatralnej JBT z Bolszewa za spektakl "Lustro" w reżyserii Mai Falkiewicz i Marka Czoski.

Refleksja.

Mowa polska ulega ciągłej degradacji. Jury apeluje do instruktorów i aktorów o większą dbałość o słowo na scenie, a na etapie prób z tekstem - o powrót do ćwiczeń artykulacyjnych, dykcyjnych i emisyjnych. Przy zatrważającym stanie języka polskiego w naszym społeczeństwie niechaj teatr będzie miejscem WYSOKIEJ KULTURY - gdzie mowa polska zyskuje należną jej rangę.

Podsumowanie.

Zainteresowanie Festiwalem jest ogromne. Świadczy o tym liczba prezentacji. Jury z satysfakcją stwierdza, że Festiwal wejherowski stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej regionu i kraju. Jury wyraża nadzieję, że organizatorzy nie ustaną w swych wysiłkach, a przegląd będzie trwał i rozwijał się w kolejnych latach.

W imieniu własnym i wszystkich uczestników Festiwalu Jury pragnie podziękować gospodarzom za gościnność, życzliwość, wspaniałą atmosferę oraz dobrą organizację. Jednocześnie życzymy coraz szerszego grona przyjaciół i miłośników teatru, pełnej widowni, a w przyszłości silnego, jak w roku bieżącym wsparcia ze strony władz miasta i powiatu.