Menu:
|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

Uff! Emocje teatralne 8 OPMFT "Luterk" już za nami! Jury wydało swe werdykty, kierując się przede wszystkim potrzebami serca. Z dumą informujemy, że wśród licznie nagrodzonych zespołowo i indywidualnie znaleźli się nasi uczniowie: Adrian Walczuk (kl.IIIa) - reżyser, autor scenariusza i założyciel zespołu "Oktawa" - wyróżniony za rolę w spektaklu "Spotkanie 21"; Jakub Lewiński (kl.I d)- z teatru "Oktawa"- nagroda indywidualna "za świadomość sceniczną i talent"; Kajetan Gołębiewski (kl.IIId) - wyróżnienie dla monodramu "Reżyser" - "za pomysł, wykonanie i kulturę słowa"; Teatr "Prawie Lucki" - wyróżnienie "za twórcze traktowanie słowa w spektaklu ".

Jednak nie nagrody są przedmiotem naszego uznania, ale twórcze działania uczniów naszej szkoły, którzy w ciągu niedługiego czasu, poświęcając wiele godzin po lekcjach (mają nadzieję, że nauczyciele wybaczą im ostatnie nieprzygotowania:) opracowali scenariusze swych spektakli, wyreżyserowali je i przedstawili przed profesjonalnym jury oraz licznie zgromadzoną publicznością. Na uwagę zasługuje bardzo udany debiut utalentowanych muzycznie i aktorsko uczniów klas pierwszych (Klaudii Szmidt, Julii Lewańczyk, Pauliny Krzemińskiej, Angeliki Grubba, Jakuba Korthalsa) oraz Jarka Batora z kl.IIc, którzy z wielką werwą, zaangażowaniem śpiewali, z towarzyszeniem naszych absolwentów, piosenki Kabaretu "Starszych Panów". Okazało się, że dawne, bardzo trudne pod względem dykcyjnym, teksty mogą zainteresować współczesnego młodego odbiorcę.

Niestety, jury nie doceniło niezwykłego w swej formie i wymowie spektaklu "Epilog" wyreżyserowanego przez Monikę Sękowską (kl.IIIa), opartego na filmie D. Lyncha "Króliki", ale widzowie łatwo poddali się niezwykłemu nastrojowi wytworzonemu nie tylko przez ścieżkę dźwiękową, światło i magnetyzujący głos Kajetana, ale i przez bardzo dobrą grę "zamaskowanych" (wszak na tę okazję zakupili maski!) aktorów (Patrycji Nawrot, Kamila Podolskiego, Mateusza Walczaka). Monice kolejny raz gratulujemy wrażliwości, kreatywności i uporu w dążeniu do doskonałości.

Debiut w kategorii Teatru Jednego Aktora ma na swym koncie Jakub Szumilas (kl.IId), który ciekawie przedstawił spektakl "(nie)zwykły dzień" według scenariusza koleżanki Natalii Dziosa.

Teatr "Prawie Lucki" zaprezentował pożegnalną wersję Różewiczowskich "kichnięć" na świat współczesny. Pełen dynamiki, słowa i tańca obraz reprezentowany przez bohaterów dramatu "Dzidzi bobo", "Poematu walentynkowego", czy też powieści "Przyj dziewczyno, przyj" był groteskową ilustracją naszego współczesnego świata, gdzie "ubywa człowieka, a przybywa psich kup".

I na zakończenie podsumowanie jurorów, którzy w protokoł zakończyli następującymi słowami: "Jury pragnie wyrazić podziw dla twórców i organizatorów tegorocznego przeglądu i zaznaczyć wielką różnorodność i wysoki poziom prezentowanych spektakli. Oznacza to, że temat wiodący był bogatą inspiracją dla artystów, co zostało odzwierciedlone w ilości przyznanych nagród".

Dokonując podsumowania, jako organizatorzy (obok Wejherowskiego Centrum Kultury) chcielibyśmy podziękować fundatorom nagród: Staroście Powiatu, Starostwu Powiatu, Radzie Rodziców i Stowarzyszeniu Absolwentów naszego liceum oraz pp. I.M.Klepackim.

Szczególne podziękowania należą się dyr. Bozenie Conradi, która zadbała o pozyskanie środków na nagrody i wspierała artystyczne działania młodzieży.