|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

Byliśmy na 9. Konferencji Literackiej "Dom"

Opublikowany Grudzień 18, 2014

"Jaka jest prawda o domu? Jakie są znaczenia tego słowa? Jakie uczucia budzi w człowieku? Co zmieniło się w jego postrzeganiu na przestrzeni lat? Te i wiele innych pytań zadawali prelegenci podczas 9. Konferencji Literackiej organizowanej przez I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego wraz z Wejherowskim Centrum Kultury. Konferencja była II. częścią projektu "W gobelinie wielokulturowości."

Naszą szkołę godnie reprezentowała na konferencji klasa I A. Mieliśmy okazję posłuchać o wnętrzach holenderskich domów w malarstwie Vermeera, o motywie domu w prozie serbskich pisarzy, o dobrosąsiedzkich układach w kaszubskiej wsi, o "Domu wariatów" i jego znerwicowanych mieszkańcach w filmach Marka Koterskiego. Słuchając profesjonalnych wykładowców, uczniowie mieli okazję nie tylko wzbogacić swoją wiedzę, ale również zorientować się, jak budować dłuższe ustne wypowiedzi na konkretny temat. Taka umiejętność do matury jak znalazł"

Taką notatkę zamieściła na swojej stronie internetowej Gdyńskiego Liceum Autorskiego Joanna Lisiewicz, która już kolejny raz prezentowała swój wykład na "naszej" konferencji. Jak co roku było kogo słuchać i zdobywać nowe wiadomości. Swoje wykłady zaprezentowali : dr Justyna Pomierska (UG), dr Ewelina Chacia (UG), Barbara Kaluse - wieloletni nauczyciel WOK w naszym liceum, Joanna Lisiewicz - polonista, znawca twórczości T.Różewicza- oraz uczniowie : Adriana Mendyk, Kuba Wojewódka (LO "Sobieski") oraz Aleksandra Łasińska, Kamila Hewelt, Alicja Predoń, Halina Kielińska (ZSP nr4). Referaty uczniów prezentowały różne obrazy domu: w czasach PRL-u, Dom Boży, dom w muzyce, literaturze i rzeźbie. Każde wystąpienie to efekt ciężkiej pracy uczniów, którzy musieli zdobyć ciekawe materiały, wykonać prezentację multimedialną, a następnie - pokonując tremę- wystąpić przed nauczycielami akademickimi i kolegami z rożnych szkół. Oczywiście, nie byłoby takich efektów, gdyby nie opieka nauczycieli - Barbary Malawskiej i Alicji Długosz. Mamy nadzieję, że mimo głosu nieco znudzonych odbiorców, konferencję można zaliczyć do udanych i wartych kontynuacji.