|     Teatr     |     Przeglądy     |     Konferencje     |     Świt     |     Inne     |

Historia zespołu

Zespół Teatralny „Prawie Lucki” istnieje od roku 1999. Powstał z inicjatywy młodych zapaleńców, przyjaciół ze szkolnej ławy (SP nr.11): Marty Dzięgielowskiej, Marii Gostomskiej, Krzysztofa Garmana, Łukasza Piekuta. Później dołączyli inni: Kamila Klementowicz, Karolina Moska, Lucjan Romanek, Agneszka Ewald, Magda Szornak, Maja Dyszewska, Agnieszka Budny, Alicja Góral, Rafal Płotka, Mariusz Królikowski, Anna Dębska, Tomasz Dzikowski, Andrzej Skotnicki i Magda Petryna. Wszyscy są uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie, działają dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatu, Stowarzyszenia Absolwentów LO „Sobieskiego” i WCK. Nazwę zespołu (od imienia Lucek, który wyróżniał się najpiękniejszym głosem i wyczuciem słowa poetyckiego) wymyślili przed I Powiatowym Przeglądem Małych Form Teatralnych.
Wszystkich łączy  miłość do teatru, „kochają teatr w sobie, a nie siebie w teatrze”, spotykają się w „ciemni” (dawnej siedzibie zespołu teatralnego prof. M.Jasińskiego), gdzie rozmawiają o spektaklach, o sobie i o życiu, ćwiczą swoje role, kłócą się i nawiązuję przyjaźnie. Często uczestniczą w różnych imprezach kulturalnych organizowanych przez trójmiejskie teatry, zapraszają do siebie aktorów, którzy zapoznają ich z arkanami sztuki aktorskiej (gościli m.in. A. Dymną, G. Gzyla, F. Staniewskiego, K. Balińskiego, Zespół Teatru Alternatywnego „Wicza” z Torunia), biorą udział w warsztatach teatralnych.  Nie chcą być  tylko biernymi odbiorcami sztuk teatralnych. Lubią tworzyć swoje światy i pokazywać otaczającą  rzeczywistość widzianą oczyma  współczesnych poetów, z tego powodu najczęściej sięgają po poezję T. Różewicza.
Wykorzystując poemat „Walentynki” , fragmenty „ recyclingu” ,wiersze młodego wejherowskiego poety T. Phola  oraz wycinki z młodzieżowych pism, stworzyli swój I spektakl pt. „Bez końca”, potem „Cartoontekę”- nową, własna wersję Różewiczowskiej „Kartoteki”. Ich ukochanym, rodzącym się w bólach,  spektaklem był „Odys XXI wieku” oparty na wierszach J.Salomon.
W czerwcu 2002 r. – pierwsza zmiana warty! Maturzyści żegnają się (nie do końca, bo i tak będą przychodzić/grać/rozrabiać/) ze szkołą i teatrem. Na zakończenie spełniają „marzenia” swego opiekuna, którego „poczęstowali” tortami „hand made”.
Idą młodzi!!!!
Przemek Lewiński, Hania Brzezińska, Magda Bąk, Marta Kowalska, Natalia Rapel, Basia Tempska, Patrycja Kwidzińska i Paweł Radecki (viwat Humana, czyli Ia). Asia Riegiel, Ania Mielko, Oriana Skrzypkowska, Kamila Łaga, Karolina Struck oraz Karol Mazurkiewicz i Mirek Tyc.
Pierwszy występ „małolatów” – to widowisko słowno-muzyczne pt. „Kim jestem ja?”, które zostało przygotowane z okazji spotkania z Bożeną Ptak – poetką związaną z Wejherowem. wejherowską publicznością Ale „starzy” także chcą grać, więc powstaje  najbardziej „zakręcony” spektakl „Dada-Futurus”, w którym grali nasi studenci: Marta, Lucek, Dziku, Agnieszka, Mariusz, Maja oraz nowy narybek: Przemek Lewiński, Paweł Radecki i Marta Kowalska. Następny spektakl nowo-starej grupy to „Sejm  kobiet” Arystofanesa, Przemek zaczyna się specjalizować w monodramach („Ameryka, Ameryka…”, „Gombrowiczem podszyty”)
Wrzesień 2003r, kolejny sezon teatralny „Prawie Lucków”. Dołącza do nas Mateusz Koronkiewicz, Adam Karpisz, Dominika Rafa i Ania Białk. Rozpoczynamy pracę nad nowym spektaklem „Głos w sprawie”. Część „Lucków” wystawiła spektakl oparty na poezji ks. J.S.Pasierba – „Ten, na którego czekasz”.  Oprócz tego bierzemy udział w uroczystościach powiatowych i szkolnych, Sopockich Spotkaniach Teatralnych, w Wioherowskim Przednówku Kabaretowym.
W zespole pojawia się Kasia Dębek  (następczyni Lucka?), Sylwia Grubba, Wojtek Cichy, Agnieszka Hebel, Emila Andryskowska, Joasia Bladowska,  Kasia Dyszewska
 Co roku kolejne pokolenia zasilają nasz zespół: Robert  Wittzling, , Kasia Truskolaska, Kasia Wittbrodtt. Karolina Gaffka, Kasia Markowska (zdjęcia, scenografia) Marta Apanowicz, Wojtek Romańczyk, Lidka Zdzitowiecka (red. naczelna „Świtu”), Angelika Kreft, Marcin Dulny, Krzysiek Kuptz, Maciek Wenta, Mieszko Weltrowski, Paweł Podolski, Marta Piasecka, Marek Lewiński, Zosia Frankowska, Maciek Wysocki, Ania Wenta, Sandra Conradi, Ania Hudy. Przystępujemy do pracy na „Awiacją” K.Bizio, Marta Apanowicz idzie w ślady monodramistów- szlifuje prozę Kołakowskiego. Wchodzimy w wir prac związanych z przygotowaniem kolejnych  OPMFT „Luterek” ,  Konferencji Literackich, Wiosennych Spotkań z Teatrem, szkolimy się na warsztatach, bierzemy udział w konkursach teatralnych i recytatorskich …I tak „bez końca”! Bo przecież pojawili się kolejni aktorzy: Maura Kucharzak, Monika Ruchalska, Sandra Drzymalska, Sławina Breza, Marta Janiak, Maciej Blaszke, Wojtek Konkol, Jan Jabłoński, Marcin Marcinkiewicz, Dominika Pęczak, Agata Krukowska, Ania Kosno, Filip Budnik, Dawid Stepanik.