XI Powiatowy Mini Festiwal Poezji w Języku Angielskim

W tym roku na festiwal z terenu całego powiatu zjechało 60 wykonawców. Regulamin konkursu przewiduje cztery kategorie, w tym roku przyjęto zgłoszenia do trzech kategorii: scenka, wiersz i piosenka (nie było zgłoszeń w kategorii: proza). W każdej kategorii jury przyznaje nagrody za trzy pierwsze miejsca, przewidziane są również wyróżnienia.

Największą popularnością cieszyły się występy w kategorii: piosenka. Wykonawcy zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar - pojawiły się na przykład utwory zespołu Pink Floyd, Abby, Blue Cafe, Franka Sinatry. Pojawiło się też wiele utworów z musicali. Recytowano m.in. wiersze Coleridge'a, Audena, Herberta. Z kolei w kategorii 'scenka' na uwagę zasługuje to, że młodzież prezentowała przedstawienia według własnego scenariusza.

Sala WCK, jak co roku była wypełniona po brzegi. Reprezentacje szkół wraz z opiekunami przyszły dopingować wykonawców.

Jury obradowało w składzie: przewodniczący: Zbigniew Czaja (prowadzący Festiwal w języku angielskim), Maria Pochwatko, Antonina Papierowska, Monika Hołodowska. Gościem honorowym tegorocznej edycji Festiwalu była pani Maria Kureczko, pomysłodawca, a zarazem dobry duch Festiwalu.

Nagrody ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Wejherowskie Centrum Kultury oraz wydawnictwa językowe - Oxford University Press, Express Publishing, Macmillan, Longman oraz księgarnia językowa Polanglo z Gdyni. Ponadto, Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Wejherowie dofinansowała organizację festiwalu.

Nagrody laureatom konkursu wręczyła Pani dyrektor ZSP nr 1 w Wejherowie - Bożena Conradi.

Werdykt jury:

SCENKA:
I MIEJSCA nie przyznano
II MIEJSCE - Joanna Laskowska, Alicja Staszak, Magdalena Kuprowska, Magdalena Zidkis, Weronika Reszka (ZSP nr 1 w Wejherowie)
II MIEJSCE ex equo - Patrycja Gruca, Klaudia Kustusz, Tomasz Przedpełski - (ZSP nr 1 w Rumi)
III MIEJSCE - Marcin Korybalski, Martyna Rydel, Iwona Mocydlarz, Radek Rompca, Agnieszka Jeleniewska, Tomek Makowski - (Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Rumi)
Wyróżnienie: Magdalena Kuprowska z ZSP nr 1 w Wejherowie

WIERSZ:
I MIEJSCE - Anna Stankiewicz z ZSP nr 3 Wejherowo
II MIEJSCE - Radek Rompca i Łukasz Labuda ze SLO w Rumi
III MIEJSCE - Karolina Joka z ZSP nr 1 Rumia
III MIEJSCE - ex quo Olga Olszewska z ZSP nr 3 Wejherowo

PIOSENKA
I MIEJSCE zespół "Rent" z ZSP nr 1 Rumia, w składzie: Piotr Strzelka, Piotr Lewicki, Maciek Wroblewski, Karolina Arczewska, Kasia Pawasiuk, Weronika Lezner, Magda Akinis
II MIEJSCE: zespół "Simple Plan" z ZSP nr 4 Wejherowo, w składzie: Katarzyna Zielińska, Daria Rietz
III MIEJSCE: Anita Mach z zespołem "Blue Cafe" z ZSP nr 3 Wejherowo
Wyróżnienia: Dorota Theisebach z zespołem Turbo Kwartet z ZSP nr 1 Rumia, w składzie: Tomasz Przedpełski, Damian Skotzka, Paulina Kobylis, Piotr Lewicki.

Zostały również przyznane dwie nagrody specjalne - roczny kurs języka angielskiego w Centrum Językowym "Perfekt", ufundowany przez panią Monikę Hołodowską, właścicielkę szkoły językowej "Perfekt" w Wejherowie. Nagrodę tę przyznano Karolinie Arczewskiej z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rumi. Drugą nagrodę specjalną przyznaną przez "Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego" za najlepszą interpretację poezji otrzymała Lidia Zdzitowiecka z ZSP nr 1 w Wejherowie.

Dodatkową atrakcją tegorocznego konkursu był wspaniały występ wokalny Julianny Styn, zwyciężczyni zeszłorocznego edycji Festiwalu w kategorii piosenka, a obecnie studentki I roku Akademii Muzycznej w Gdańsku. Za przygotowanie i przebieg całej imprezy odpowiadały nauczycielki języka angielskiego w ZSP nr 1 w Wejherowie: Olga Aleksandrowska i Małgorzata Radecka. Należy mieć nadzieję, że przyszłe edycje festiwalu będą równie udane, a już dziś kierujemy zaproszenie organizatorów do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego, aby przygotowywała zgłoszenia na XII Powiatowy Mini Festiwal Poezji w Języku Angielskim.