Dorota Masłowska - pisarka

Urodziła się 3 lipca 1983 roku w Wejherowie. Będąc jeszcze uczennicą IV klasy LO "Sobieskiego" napisała "pierwszą polską powieść dresiarską" "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Książka wzbudziła wiele kontrowersji, jednak dzięki pozytywnym recenzjom do końca 2002 roku sprzedano ją w 50 tysiącach egzemplarzy. Została przełożona na wiele języków: francuski, włoski, niemiecki, angielski, hiszpański, czeski, węgierski, rosyjski, niderlandzki i słowacki. Powieść przyniosła autorce Paszport Polityki w kategorii literatura za "oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego", a także nominację do nagrody literackiej Nike.

Po maturze Dorota Masłowska rozpoczęła studia psychologiczne na Uniwersytecie Gdańskim, jednak po pół roku przeniosła się do Warszawy. Obecnie studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W 2004 roku urodziła swoje pierwsze dziecko - córkę Malinę.

W 2005 roku ukazała się druga powieść pisarki - "Paw królowej", utrzymana w stylistyce piosenki hip-hopowej. Identycznie jak w przypadku pierwszej książki, "Paw królowej" jest krytycznym obrazem współczesnej polskiej rzeczywistości. Powieść otrzymała w 2006 r nagrodę Nike. W tym samym roku Dorota Masłowska opublikowała swój pierwszy dramat "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". Pisała również felietony do "Przekroju" oraz recenzje książek do "Wysokich Obcasów". W 2008 roku ukazał się drugi dramat pisarki "Między nami dobrze jest".

W 2009 roku Masłowska wyjechała na roczne stypendium DAAD do Berlina, gdzie na ekrany kin wszedł film "Wojna polsko-ruska", w którym wystąpili między innymi Borys Szyc, Roma Gąsiorowska i Sonia Bohosiewicz.

    Nagrody
  • Nagroda miesięcznika "Twój Styl" w konkursie Dzienniki Polek
  • Paszport Polityki 2002
  • Nagroda "Złote Pióro Sopotu"
  • Nominacja do Nagrody Nike 2002 (za książkę Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną) i wygrana w plebiscycie czytelników.
  • Nominacja do Nagrody Pegaza w kategorii "Literatura" za powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną".
  • Nagroda Nike 2006 (za książkę Paw królowej)