Zygmunt L.Ostrowski
Profesor nauk medycznych, Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia nad Badaniami Rozwoju i Odżywiania Dzieci 


Absolwent z 1951 r. Studia medyczne ukończył na Akademii Medycznej w Szczecinie, afrykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1968 r. obronił pracę doktorską w PAN w Warszawie, a w 1975 r. uzyskał doktorat nauk medycznych oraz specjalizację lekarza pediatry na Uniwersytecie w Paryżu. W 1975 r. stworzył własny ośrodek naukowy zajmujący się problematyką odżywiania i rozwoju dziecka.
Poza pracą kliniczną w Szpitalu Trousseau w Paryżu i pracą naukową /kilkadziesiąt publikacji/ prowadzi akcje humanitarne w Afryce /Sudan, Uganda, Ghana/, w Azji /Chiny, Filipiny, Indie/ i w Europie /Polska, Rosja, Albania, Gruzja/. Współpracuje od wielu lat z UNICEF i WHO.
Pełni odpowiedzialne funkcje w wielu międzynarodowych organizacjach, między innymi był konsultantem d/s opieki nad matką i dzieckiem na całą Azję w światowej Organizacji Zdrowia w Manili. Obecnie pełni funkcję konsultanta UNICEF dla Europy Środkowej i Wschodniej. W 1995 r. za pomoc niesioną dzieciom-ofiarom wojny w Sudanie udekorowany został Orderem UŚMIECHU.