Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie właśnie wrócili z wymiany młodzieży polsko-niemieckiej. Współpraca z instytucjami niemieckimi rozpoczęła się w 2008 r., dzięki dużemu zaangażowaniu absolwenta szkoły Ryszarda Magulskiego, obecnie przedstawiciela Federalnego Urzędu Administaryjnego w Kolonii, udzielającego dotacji instytucjom szkoleniowym. Dzięki temu licealiści "Sobieskiego" biorą udział w seminariach międzynarodowych w Europahaus, Europäische Akademie Otzenhausen oraz wymianie młodzieży ze szkołą z Oelde.

04

Realschule w Oelde w Nadrenii Północnej-Westfalii trwa od 2010 roku. W dniach 1 - 7 czerwca 2016 roku kolejna grupa młodzieży z naszego liceum przebywała z wizytą u swoich niemieckich rówieśników.

03

]Celem wymiany jest przede wszystkim integracja młodzieży z Polski i Niemiec oraz doskonalenie umiejętności językowych. Młodzi ludzie mają możliwość doświadczenia życia codziennego w kraju sąsiada. W programie wymiany znalazły się, między innymi, wizyta u burmistrza Oelde, wspólne gotowanie, zwiedzanie stadionu Borussii Dortmund, wycieczka do pięknego historycznego miasta Münster, zabawa w parku wodnym Ishara w Bielefeld, wycieczka rowerowa do Stromberg, bowling oraz wspólne lekcje.

02

Rewizytę zaplanowano na wrzesień 2016r.

Opiekunami wymiany są Katarzyna Bojke, Anna Kaminska, Peter Pasdzior oraz Barbara Brinkmann. Projekt wspiera finansowo dwunarodowa organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, a także Rada Rodziców I LO.

Młodzież miała okazję podziękować organizatorowi tych wyjazdów - panu Ryszardowi Magulskiemu (na zdjęciu poniżej) przy okazji jego wizyty w Wejherowie.

01