Erasmus+

18 czerwca 2015r w I LO w Wejherowie nastąpiła inauguracja projektów unijnych, realizowanych przez nauczycieli liceum.

Szkoła, przy wsparciu Starosty Wejherowskiego złożyła 2 wnioski o przyznanie funduszy z EFS na 2 projekty: "Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej" oraz "Wysoko kwalifikowana kadra edukacyjna kluczem do sukcesu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie". Oba wnioski uzyskały akceptację, dzięki czemu 23 nauczycieli będzie uczestniczyć w 34 wyjazdowych szkoleniach w krajach Unii, na łączna kwotę ponad 300 tys. złotych.

Otwarcia projektów dokonał członek zarządu Powiatu Wejherowskiego Wojciech Rybakowski.

s01

Pierwsze spotkanie w ramach programu Erasmus+ akcja KA1 miało na celu obserwację pracy nauczycieli przez gości z zagranicznej szkoły partnerskiej. Do naszej szkoły przybyły nauczycielki z Hiszpanii Estefanía Gutierrez Tenedor (nauczycielka historii) i María Pilar Vicente Hernando (nauczycielka języka angielskiego) ze szkoły IES Miguel de Cervantes w Mostoles koło Madrytu.

s02

Cele projektu:
  • podniesienie jakości pracy szkoły na rzecz uczniów poprzez poznanie przez nauczycieli nowych metod nauczania i narzędzi pracy oraz stosowanie ich w codziennej praktyce;
  • doskonalenie umiejętności językowych nauczycieli;
  • pogłębienie i rozszerzenie współpracy międzynarodowej;
  • wymiana doświadczeń z nauczycielami krajów europejskich.

Podczas wizyty nauczycielki obserwowały lekcje matematyki, podstaw przedsiębiorczości, chemii, wychowania fizycznego i języka angielskigo. Poznały historię naszego liceum, jego tradycje, projekty realizowane w szkole, ofertę zajęć pozalekcyjnych, a także zapoznały się z polskim systemem edukacji.

s03

Goście zaprezentowali informacje o hiszpańskim systemie edukacji i o swojej szkole. Podczas roboczego spotkania nauczycieli dyskutowano na temat metod nauczania, wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Omówiono także zasady dalszej współpracy w ramach programu Erasmus+, dokonano także prezentacji hiszpańskich programów "Fourth Grade in Business" i "Education at Home for Sick Students".

s04

W kolejnych dniach wizyty goście zwiedzili Trójmiasto oraz pięknych zakątki Wejherowa.

Kolejnym etapem projektu będzie wizyta delegacji nauczycieli z I LO w Wejherowie w szkole w Mostoles.

Od czerwca do grudnia br 7 nauczycieli I LO wyjedzie na 2 tygodniowe kursy do wybranych krajów: Hiszpanii, Włoch, Austrii, Wielkiej Brytanii. Możliwości dokształcania zagranica, zwłaszcza ciekawych metod nauczania i umiejętności językowych znacząco wpłynie na podniesienie jakości pracy szkoły i efektów kształcenia. Pozwoli również na realizację naszego zamierzenia, jakim jest otwarcie dwujęzycznego oddziału klasy pierwszej.

Koordynatorkami projektów ze strony szkoły są Katarzyna Bojke - nauczycielka języka angielskiego i Anna Łyczkowska - nauczycielka matematyki.

Bożena Conradi - dyr. ZSP nr 1 w Wejherowie.