24 czerwca 2013r. w ZSP nr 1 w Wejherowie odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowej edycji Projektu "Zdolni z Pomorza" realizowanego przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Wejherowie, które reprezentował wicestarosta Jan Domański i naczelnik wydziału Edukacji Mirosław Lademann.

01

Celem ogólnym projektu jest stworzenie warunków równych szans edukacyjnych uczniom posiadającym szczególne predyspozycje w zakresie matematyki,fizyki i informatyki poprzez wdrożenie modelu systemowego wspierania uczniów uzdolnionych.

Działania projektu z ramienia Urzędu Marszałkowskiego pani Irena Pancer, obecna na uroczystości.

Powiat Wejherowski od 2011r. uczestniczy, wraz z innymi powiatami województwa pomorskiego w projekcie "Pomorskie dobry kurs na edukację. Wspieranie uczniów o szczególnych predyspozycjach w zakresie matematyki, fizyki i informatyki", pod nazwą "Zdolni z Pomorza".

02

W trzech szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Wejherowski (ZSP nr 1 i ZSP nr 2 w Wejherowie oraz ZSP nr 1 w Rumi) zostało przygotowanych i doposażonych 5 pracowni przedmiotowych. Prowadzone są tam zajęcia pozalekcyjne z 3 przedmiotów: matematyki, fizyki i informatyki, na dwóch poziomach - gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Łącznie w 12 grupach w zajęciach bierze udział 120 uczniów. Mają oni dodatkowo możliwość sprawdzenia swoich umiejętności uczestnicząc w Lidze Zadaniowej czy Konkursie Projektów. Trzech naszych wybitnych uczniów otrzymało opiekuna akademickiego ( mentora ). Wszyscy uczestnicy Projektu otrzymują stypendia.

04

Kółka prowadzi 9 (zakwalifikowanych w trybie konkursowym) nauczycieli, 8 z nich uczy w szkołach powiatu wejherowskiego. Nauczyciele realizują z uczniami swoje autorskie programy, które są monitorowane przez koordynatorów przedmiotowych - pracowników naukowych wyższych uczelni.

Dodatkowo uczniowie, rodzice i nauczyciele otrzymują wsparcie psychologiczne w formie konsultacji, warsztatów i szkoleń.

Nad realizacją tych działań czuwa koordynator Lokalnego Centrum Nauczania Kreatywnego, Pani Krystyna Redlicka dyrektor Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych w Wejherowie.

Mając na uwadze potrzeby uczniów wybitnie uzdolnionych Lokalne Centrum Nauczania Kreatywnego, oprócz zadań ściśle określonych w Projekcie, realizowało również inne przedsięwzięcia, np. wycieczka integracyjno-naukowa do Torunia czy wizyta w nowoczesnym zakładzie pracy - Thomson Reuters w Gdyni czy wydanie publikacji.

Uroczystość uświetniły występy najzdolniejszych uczniów, prezentujących swoje osiągnięcia w projekcie.

03