Dnia 21 czerwca 2013 roku uczniowie z klas pierwszych naszej Szkoły spotkali się ze Starostą Wejherowskim Panem Józefem Reszke. Debata o możliwościach, celach i zadaniach naszego regionu cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony młodych licealistów. Pan Józef Reszke rozpoczął swój wykład od przypomnienia kompetencji Starostwa Powiatowego, a następnie opowiedział o najnowszych inwestycjach powiatu, projektach, dofinansowaniach unijnych i ich efektach. Szczególną uwagę skupił na zadaniach oświaty. Zaznaczył również, że to właśnie na edukację przeznaczane są największe fundusze. Następnie Pan Starosta przeszedł do inwestycji przyszłości, tj. budowy elektrowni jądrowej oraz rozbudowy torów kolejowych m.in. do Orla i Góry Pomorskiej.

01

Pod koniec spotkania przyszedł czas na pytania. Dotyczyły one zwłaszcza wcześniej poruszanych tematów, a także postępującego bezrobocia i sposobów walki z tym zjawiskiem. Padło także pytanie o politykę przyszłościową naszego regionu. Uczniów zainteresował fakt, czy jest to teren skupiający się na rozwoju turystyki, czy może prężnie rozwijającej się gospodarki. Olbrzymie zainteresowanie wzbudził fakt przystąpienia Powiatu Wejherowskiego do GOM (Gdański Obszar Metropolitarny). Ta wizja przyszłości zmusza wszystkich samorządowców do współpracy, której celem jest osiągnięcie efektów korzystnych dla wszystkich samorządów województwa pomorskiego, nie tylko dla GOM (42 samorządy), czy Powiatu Wejherowskiego. Inne pytanie odnosiło się do korzyści dla naszego regionu wynikających z pobytu hiszpańskiej drużyny piłkarskiej w Gniewinie, podczas Euro2012. Dużym zainteresowanie cieszyła się kwestia naszej przyszłości - młodych licealistów wkraczających w dorosłość. Uczniowie zastanawiali się, jakie szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy daje nasz region dla przyszłych absolwentów pomorskich uczelni. Niestety, ograniczony czas spotkania nie pozwolił na zadanie wszystkich pytań.

02

Debata stanowiła podsumowanie programu nauczania z wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych.

Anna Jamiołkowska